Bugun...Durdurulamıyor!

Hızla artan enflasyon, dolar kurundaki hareketlilik araba fiyatlarıyla birlikte ehliyet fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Ucuz araba bulamayan vatandaş bu defa da ehliyeti pahalıya almak zorunda kaldı. Benzine, motorine gelen zamlardan sonra ehliyet fiyatlarının artması da vatandaşı zorluyor. Van’da ehliyet kursu ücretleri yapılan son zamla birlikte 2 bin 500 liradan 3 bin 270 bin liraya yükseldi.

facebook-paylas
Tarih: 12-08-2022 10:09

Durdurulamıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu 2022 yılı Haziran ayı trafiğe kaydı yapılan araç sayısını paylaştı. Verilere göre Van’da trafiğe kayıtlı araç sayısında yüzde 3’lük bir azalma yaşanırken, kayıtlı araç sayısı 76 bin 421 oldu. Ancak otomobil başta olmak üzere motorlu taşıt fiyatlarında yaşanan artışlar ehliyet fiyatlarına da yansıdı. Van’da 3 yıl önce ehliyet almanın maliyeti 1000 TL civarında olurken yapılan son zamlarla birlikte 2 bin lirayı geçti. 1 yıl içerisinde gelen zamlar ehliyet almak isteyen vatandaşlarında tepkisine neden oluyor. 

 

SON ZAMLA BİRLİKTE FİYATLAR ARTTI 

 

Van’da bulunan sürücü kursları geçtiğimiz günlerde kurs ücretlerine zam yaptı. 2 bin 500 TL'den 3 bin 270 TL'ye yükselen kurs ücretlerine sınav giriş ücretleri ve harçlar da eklenince toplam maliyet 4 bin TL'yi geçti. Sürücü kurslarında da bu fiyatlar üzerinden herhangi bir indirim söz konusu olmuyor. Kurs ücretlerinin artmasından şikâyetçi olan vatandaşlar, araba alamadıkları gibi artık ehliyette alamayacaklarını ve sürücü kursu ücretlerinin makul bir düzeye indirilmesi gerektiğini belirtti. 

 

“MASRAFLAR ARTINCA EHLİYETE DE ZAM GELDİ

 

Asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye yükselmesinden dolayı sürücü kursu ücretlerinde de bir artışın yaşandığını belirten kurs hocası Erol Sezgin,” Yılbaşından önce yani 2022 yılı gelmeden önce kurs ücretleri bin 700 TL'ydi. Asgari ücretin artmasından dolayı ve artan maliyetlerin fazlalaşmasından dolayı 2022 yılının Ocak ayından itibaren kurs ücretleri 2 bin 500 TL oldu. Bu fiyat haziranın ilk haftasına kadar devam etti fakat Haziran ayından sonra yakıt maliyetleri 3-4 katına kadar çıkınca mecbur kurs ücretleri de artmış oldu. Öte yandan asgari ücrette artınca maliyetler arttı, alım gücü düştü. Durum böyle oluncada mecbur zam yapılması gerekiyordu.” Dedi. 

 

“YILBAŞINDA TEKRAR ARTACAK”

 

Yılbaşında asgari ücrete yapılacak olan zammın tekrar kurs fiyatlarına yansıyacağını söyleyen Sezgin,”  Şu an kurs ücretleri 3 bin 270 olarak devam ediyor. Fakat yılbaşında tekrar artmasını bekliyoruz. Hatta yılbaşından öncede artma ihtimali olabilir. Çünkü asgari ücrette bir gelişme yaşandı ve asgari ücretin artması işverene belli bir maliyet olarak yansıyor. Eğer yakıt fiyatları yine önceki gibi artmaya devam ederse şimdilik bir artış söz konusu değil ama yılbaşından itibaren vergi dilimleri de artacağından dolayı asgari ücrette her sene başında değiştiği için işverene de maliyetleri artacak ve muhakkak kurs ücreti yine değişmiş olacak. Öte yandan şu an bin 750 lira diğer harçlar, bin 461 lira maliye harcı, trafik harcı ve diğer sınav harçları, direksiyon sınav harcı, elektronik sınav harcı diğerleri vesaire toplam her şey dâhil edilince bir ehliyet masrafı 4 bin lirayı buluyor. Enflasyon rakamlarına bakıldığında da yılbaşında vergiler yüzde 50’nin üzerinde artacak ve harçlara da zam gelecek. Böylece ehliyet masrafı 5 bin lira gibi bir rakama ulaşabilir.” İfadelerini kullandı. 

 

“EHLİYET ALMAK HERKESİN HAKKI AMA...” 

 

Ülkenin zor günlerden geçtiğini ve alım gücünün düştüğünü masrafların ise arttığını belirten Eray Sözver isimli vatandaş ” Ehliyet sahibi olmak her vatandaşın hakkıdır. Ama maalesef bu fiyatlardan dolayı artık bu haktan yararlanamıyoruz. Arabam yok bari ehliyetim olsun dedim o da fiyatlar gerçekten pahalı yani geçen seneye oranla önceki seneye oranla artış yaşanmış durumda. Sadece bu değil benzin ve motorin fiyatları da uçuk noktalarda. Sadece kursa 3 bin küsür bir fiyat veriyoruz. Ama harçlarla birlikte 4 bini buluyor. Ben öğrenciyim ve bu fiyat bana göre pahalı” şeklinde konuştu.  
Kaynak: YENİDOĞU GAZETESİ

Editör: YENİDOĞU GAZETESİ

Bu haber 1511 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI