Bugun...Duvar Çözüm Olacak Mı?

Türkiye-İran sınırına, yurda yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerini önlemek ve teröristlerin sızmasını engellemek amacıyla yapılan modüler duvar çalışmalarında 3 kilometrelik bölümün montajı tamamlandı.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-07-2021 10:00:30 Tarih: 28-07-2021 09:37

Duvar Çözüm Olacak Mı?

YENİ DOĞU GAZETESİ- ÖZEL HABER -

 

Türkiye-İran sınırına, yurda yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerini önlemek ve teröristlerin sızmasını engellemek amacıyla yapılan modüler duvar çalışmalarında 3 kilometrelik bölümün montajı tamamlandı.

 

Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı konumundaki Van yıllardır düzensiz göçmenlerin geçiş güzergahı konumunda. Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları sürüyor. Yüklenici firmalarca kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton ağılığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına döşeniyor. Peki, bu duvar özellikle düzensiz göçmen geçişlerinin önüne geçebilecek mi? Bu soruyu Van Barosu Göç ve iltica Komisyonu’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mahmut Kaçan’a sorduk. Yeni Doğu Gazetesi’ne konuşan Kaçan, duvarın çözüm olmadığını söyledi.

 

KAÇAN: ÇÖZÜM DEĞİL!

 

Göçmen geçişi ve devam eden duvar çalışmasıyla ilgili gazetemize konuşan Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mahmut Kaçan, “Sınır hattına gelen kişilerin veya geçmiş yıllarda olduğu gibi geçişlerin duvar ile önlenebileceğini düşünmüyorum. Bariyer psikolojik bir etki yaratır ama bu tür trafiği engellemez. Özellikle bu işten özellikle göçmen kaçakçılığı bir rant endüstrisine dönüşmüş durumda. Muhakkak farklı bir alternatif bulacaklardır. Duvar ile göçmen hareketlerinin engellendiği bir uygulama geçmişte de yok.” Dedi.

 

 

“VAN’DA GEÇİŞLER SÜRÜYOR”

 

Düzensiz Göçmen geçişlerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Kaçan, “Van, 1980-1990’lı yılların ardında İran İslam Devrimi’nin ardından özellikle İran ülkesinden sığınmacı ve mültecilerin geldiği bir geçiş noktası. 90’lı yıllarda Afganistan’da Taliban’ın iktidar olması ile birlikte Afgan sığınmacı ve mültecilerin yoğun bir şekilde Türkiye’ye ilk giriş yaptığı kent konumundaydı. Bu yıl da trafik yoğun bir şekilde devam ediyor. Özellikle Van ilinden Türkiye’ye girişler sürüyor. Geçtiğimiz yıl özellikle 61 göçmenin hayatını kaybettiği olaydan sonra alınan tedbirleri şu şekilde değerlendirmiyoruz: İnsanların sığınma hakkına engel olma, sığınma prosedürlerine erişimine engel bir tedbir değil tam tersine sığınma arayan sığınmacı ve göçmenlerin bu sisteme erişiminin kolaylaştırılması bu sistemin şeffaflaştırılmasına yöneliktir.” Dedi.

 

“ÖLÜMCÜL ROTALAR KULLANILIYOR”

 

Göçmenlerin ciddi hak ihlallerine maruz kaldığına dikkat çeken Kaçan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Gelinen aşama itibari ile düzensiz göçmenlerin bu yollarda çok ciddi ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığına şahit oluyoruz ve bunları belgeliyoruz. Bunun için tedbir alınması geçmiş yıllarda ki görüş, öneri ve bu konuda tespitlerimizi de yineliyoruz geçtiğimiz yıldan bugüne kadar bu konuda ilerleme kaydetmiş değiliz. Tam tersine bu insanlar daha da korumasız hak ihlallerine uğramaları daha fazla ölümcül riskleri olan rotalara yönlendirilmeleri daha fazla, çünkü bunula birlikte bir göçmen kaçakçılığı endüstrisinden bahsetmek gerekiyor bölgede. Özellikle Afganistan’dan başlayıp İstanbul’a kadar Türkiye sınırları içerisinde uzayan çok gelişkin bir göçmen kaçakçılığı ağı var. Bunun en pervasız örneğini Van’da yaşadık. Geçtiğimiz yıl 61 insan bir defa da hayatını kaybetti. Her anlamda giderek yayılan ve kriminalize olan bir suç şebekesi ile beraber sığınma arayan ve ülkesindeki koşullardan kaynaklı terk etmek zorunda kalan insanların nasıl istismar edildiğini yaşamaya devam ediyoruz.”

 

 

SINIRDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

Sınır hattında devam eden çalışmalarla ilgili konuşan Çaldıran Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, sınır güvenliğinin sağlanması için güvenlik güçlerinin fedakârca görev yaptığını söyledi. Güvenlik duvarının tamamlanmasıyla Türkiye-İran sınırının daha güvenli hale geleceğini belirten Dinç, "Van ilimizin İran ile olan sınırının kuzeydoğu hattında 63,1 kilometrelik kısmında bu yıl Acil Sınır Güvenlik Sistemleri Projesi kapsamında başlattığımız modüller beton duvar üretim faaliyetlerimiz devam ediyor. Çalışmalar 3 etap şeklinde sürdürülüyor. Bir taraftan da güvenlik yolu yapılıyor. Başta terör olmak üzere her türlü kaçakçılık, yasa dışı göçmen geçişinin engellenmesi, sınırın güvenliğinin sağlanması ve vatandaşın huzurunun tesisi için hendek açma faaliyetleri ve ASELSAN tarafından üretimi yapılan optik kulelerin yapımı noktasında idari işlemlerimiz kararlılıkla sürüyor." Diye konuştu.

 

"3 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜN MONTAJI TAMAMLANDI"

 

Sınır hattında firmaları sürekli denetleyerek çalışmaların en kısa sürede tamamlanmasını sağlamaya çalıştıklarını anlatan Dinç, şunları kaydetti: "Hududumuzda konuşlu kara kuvvetleri unsurlarımız bulunuyor. Yine duvar çalışmalarımızın başladığı tarihten itibaren bölgemizde özel harekat polislerimiz konuşlandırıldı. Bir taraftan da jandarma teşkilatımıza bağlı kolluk kuvvetlerimizle el ele vererek sınır güvenliğinin sağlanması noktasında insan kaynağını maksimum seviyeye çıkararak faaliyetimizi icra etmekteyiz. Firmalarımızın ürettiği duvarların yüksekliği 3, genişliği 2 metre 80 santimetre ve kalınlığı 30 santimetredir. Devriye yolu ve mayın temizleme çalışmaları da devam ediyor. Yaklaşık 12 kilometrelik kısımda çalışma yapılıyor. 3 kilometrelik bölümünün montajı da tamamlandı."

 

 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 64 kilometrelik modüler duvar inşaatının devam ettiğini belirtti. Şu ana kadar 3,5 kilometrelik duvarın tamamlandığını ifade eden Vali Bilmez, “Şu an 3 etapta da kazı ve dolgu çalışmaları yapılmaktadır. İran'la giden duvarın olacağı saha için ortak mutabakat devam ediyor. Mayın temizleme çalışmaları da kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Askeri bütçemiz duvar imalatının yanında sınırlar için iki yıldır hendek kazıyoruz. Yaklaşık 4 metre olan hendek kazılıyor ve bu hendeklerin girişine jiletli tel çekilmektedir. Şu ana kadar 110 kilometrelik bir hendek kazımı yapılıyor. İnşallah 30 kilometrelik bir hendek kazımı için de biz Van Valiliği olarak gerçekleştireceğiz. Yılsonuna kadar da 160 kilometreye kadar uzatacağız. Sınırımızda 58 gözetleme ve 45 de haberleşme kulesi yapılmaktadır. Kulelerde termal kamera, radar ve algılayıcı kule sistemi bulunmaktadır. Bir de atış kontrol sistemi monte edilecek. Bunlar da yılsonunda kadar devreye alınacak” diye konuştu.“Sınırda İHA ve SİHA’lardan yararlanıyor”


Göç baskısının artması üzerine kara kuvvetlerinin bölgeye iki keşif, iki de komando bölüğü ve zırhlı araçlar takviye ettiğini dile getiren Bilmez, “İçişleri Bakanlığımız diğer illerden bu noktada 35 özel harekat timimizi 50 zırhlı araçla sınır hattında görevlendirdi. 500'ü Çaldıran'da, 250'si de Saray bölgesinde görev yapacak. Ayrıca burada sınır hattının hemen gerisinde sürekli devriye gezen, nöbet tutan jandarma ekiplerimize de Elazığ, Bingöl, Muş ve Kars'tan da 3 bölük, bir tabur komando görevlendirildi. Onlarda yaklaşık 400 kişi ve zırhlı araçlarla birlikte ikinci hatta görev alacak. Ayrıca 200 korucu da bu hatta görevlendirildi. Aynı zamanda sınırlar için İHA ve SİHA'lardan da 24 saat esasına göre yararlanıyoruz” şeklinde konuştu.

 “Bu yıl 55 bin göçmen sınırda yakalandı”


Sınır hattında geçtiğimiz yıl 105 bin civarında göçmenin engellenerek yakalandığını açıklayan Vali Bilmez, “Bu sene ise bizim sınırda engellediğimiz ve yakaladığımız göçmen sayımız da 55 bini geçti. Aslında bu sene maruz kaldığımız göçmen sayısı, geçen seneye göre daha fazla değil. Ancak toplumsal duyarlılık bu sene daha fazladır. 2019'dan önce Van’ın her tarafında göçmen görme imkanı vardı. Ama 2019 yılının temmuz ayından itibaren bölgemizde gezen düzensiz göçmenlere müsaade edilmemektedir. Son zamanlarda özellikle jandarma ve polisimiz ‘şok’ evler dediğimiz düzensiz göçmenlerin saklandığı yerler takip edilmektedir. Bunların büyük bir kısmı da yıkıldı” dedi.“Bu yıl 783 organizatöre işlem yapıldı”


Bu yılın ilk 7 ayında işlem yapılan organizatör sayısının 783 olduğunu dile getiren Bilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sadece 2021 yılında 783 organizatöre adli işlem yapılmış, bunların 300’e yakını tutuklandı. Geçen sene yıl boyunca toplam işlem yapılan organizatör sayısı 599’dur. Bu sene ilk 7 ayda işlem yapılan organizatör sayısı 783’tür. Bu anlamda cezaların daha da caydırılması lazım. Geçmiş yıllarda bölgede ciddi bir sigara kaçakçılığı vardı. 2020 yılında 2 milyon civarında kaçak sigara paketi yakalandı. Bu sene ilk 7 ayda 480 bin paket sigara yakalandı. Kaçakçılık düzensiz insan kaçakçılığına kaydı. Onun için sınır önlemlerimizi belirli seviyede tutmaya çalışıyoruz.”
Kaynak: yenidoğu gazetesi

Bu haber 1178 defa okunmuştur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BÖLGE Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI