Bugun...Eğitimde Büyük Yatırım!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın Van’a 705 milyon liralık yatırım planladığını belirterek, “Yeni okul yapımı, mevcut okulların güçlendirme ve donatım çalışmaları için 1 milyar 750 milyon liralık ilave bütçe verilmesini ve Van'ın yatırımlarını yaklaşık 2,5 milyara çıkarmayı kararlaştırdık" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 18-08-2022 09:40

Eğitimde Büyük Yatırım!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın Van’a 705 milyon liralık yatırım planladığını belirterek, “Yeni okul yapımı, mevcut okulların güçlendirme ve donatım çalışmaları için 1 milyar 750 milyon liralık ilave bütçe verilmesini ve Van'ın yatırımlarını yaklaşık 2,5 milyara çıkarmayı kararlaştırdık" dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir dizi ziyaret, toplantı ve açılışlara katılmak üzere önceki gün Van’a geldi. Bakan Özer, Van temasları kapsamında ilk olarak Van Valiliği ziyaret ederek şeref defterini imzaladı, ardından 2022-2023 yılı il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı. Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirterek Van'ın eğitimde çok daha güçlü ve daha iyi bir altyapıya sahip olması için yapılacakları ele aldıklarını söyledi.

 

ÖNCELİK GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARINDA

 

Van için Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2022 yılında 705 milyon liralık yatırım planladığını belirten Bakan Özer, yeni okul yapımı, mevcut okulların güçlendirme ve donatım çalışmaları için 1 milyar 750 milyon liralık ilave bütçe verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Van’daki güçlendirme çalışmaları kapsamına alınmış okulların bitirilmesi amacıyla Van’a ek 170 milyonluk ilave yatırım kararı alındığını belirten Özer, “ Biliyorsunuz tüm Türkiye'de sadece Van'da değil, okullarımızın sağlamlığını artırmak için hem kapsamında sağlam olmayan okullarımızı yıkıyoruz ve yeni okulları yapıyoruz. Aynı zamanda güçlendirmeye ihtiyacı olan okullarda güçlendirmeyle ilgili destekliyoruz. Van ilimizde güçlendirmeyle ilgili çalışmaları nihayetlendirmek için geriye kalan ilave okulları da bitirmek için yaklaşık yüz yetmiş milyonluk ilave bir yatırım vermeye karar verdik. İnşallah bu çalışmayla birlikte Van'da güçlendirilme ihtiyacı olan hiçbir okul kalmayacak.” Dedi

 

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÖNCELİK ALANLARIMIZDAN BİRİDİR”

 

Okul öncesi eğitimin en öncelikli alanlardan biri olduğunu aktaran Özer,  yapılacak çalışmalarla ilgili de bilgi verdi. Bakan Özer,  Hepinizin malum olduğu üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nın şu anda öncelikli politikalarının başında, okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını arttırmak geliyor. Yani 3-5 yaşındaki okullaşma oranlarını OECD ülkelerinin okullaşma oyunlarını eriştirmek için Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 3 bin tane yeni anaokulunu da tüm Türkiye'ye kazandıracağız. Şu an itibariyle yani bu bugün itibariyle bu proje kapsamında bin 110 adet bağımsız anaokulunu hizmete aldık. Süreç çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Biz bu projeyi başlattığımız zaman Türkiye'de 2 bin 872 tane bağımsız anaokulu vardı. Yani biz bir yılda mevcut anaokullarından çok daha fazla anaokulunu Türkiye'ye kazandırmak için yola çıktık. Ve bunun yaklaşık üçte birlik miktarını bitirdik. Ve şu anda planlamalar çok takviminin ötesinde, öncesinde ilerliyor. Bütçeyle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. 2022 yılının sonuna kadar ülkemize 3 bin tane yeni anaokulunu kazandıracağız.

 

VAN’A 101 YENİ ANAOKUL

 

Van’a 690 milyonluk ilave bir yatırımın olduğunu aktaran Bakan Özer, Daha önce Van iline 35 bağımsız anaokulu yatırımı için bütçe verdik, bugün 66 yeni bağımsız anaokulu daha yapılması kararı aldık. Van'da, inşallah, 2022'nin sonunda kazandırılacak anaokulu sayısı 101'e çıkmış oldu. Bu rakam çoğu ildeki rakamların çok çok ötesinde... Burada da yaklaşık 690 milyonluk bir ilave yatırımı Van'ımıza kazandırmış olduk. Türkiye'de doğal gaza erişimi olup da dönüşümü yapılmayan hiçbir okul bırakmama kararı almıştık. Van'da bu kapsamda yapılan çalışmalar da başarılı bir şekilde devam ediyor. Okulların büyük onarımlarının da yeni eğitim öğretim yılına hazırlanması için çalışıyoruz. Bunun için de 150 milyon liralık ilave yatırımın kente kazandırıldı.” İfadelerini kullandı.

 

VAN’A OKUL İHTİYAÇLARI İÇİN 88 MİLYON TL

 

Okullarda ilk defa tatil olur olmaz çalışmalara başlandığını ifade eden Bakan Özer, bu kapsamda Van’a 88 milyon liralık bütçe gönderildiğini açıkladı. Bakan Özer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarının 17 Haziran'da okulların kapanmasından bir hafta sonra başladı. İlk defa okulların açılışı öncesinde temizlik, kırtasiye, küçük onarım ve donatım bütçesini okullara doğrudan göndermek için bir seferberlik başlattık. Van'a bu çerçevede de 88 milyon liralık bütçe bugün itibarıyla gönderildi.  Van'da 250 milyon liralık bir başlangıç ödeneği ile ikili eğitimin yüzde 30-40'ını ortadan kaldıracağız. 2023 yılı sonuna kadar ise kentte ikili eğitim yapan hiçbir okulun kalmaması için çalışmalara devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

VAN’DA İKİLİ EĞİTİM YAPAN OKUL KALMAYACAK

 

Van’da depremden kaynaklı ikili eğitim oranının diğer illere oranla daha yüksek olduğunu söyleyen Bakan Özer, Van ilimizde depremden dolayı ikili eğitimle ilgili sayı diğer illere göre gerçekten nispeten yüksek. İnşallah bugün başlangıç olarak 250 milyonluk bir ödenek vererek bu ikili eğitimi yüzde 30-40’ını ortadan kaldırmak için bir başlangıç yapıyoruz. Ama bu burada bitmeyecek. 2023 yılının sonuna kadar Van ilimizde ikili eğitim yapan hiçbir okulu bırakmayacağız. Onların gerekli yatırımlarını valiliğimiz hazırlayarak inşallah bu sorunu da Van ilimizden ortadan kaldırmış olacağız.” İfadelerinde bulundu.

 

 

“VAN’A 3 KATI ÜZERİNDE YATIRIM YAPIYORUZ”

 

Van’da eğitim alanında çok ciddi yatırımlar yapıldığını aktaran bakan Özer, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

Sonuç olarak gerçekten Van ilimize bugün eğitim anlamında çok ciddi bir yatırımı kazandırmış bulunuyoruz. Yani 700 milyonluk bir yatırımdan 2 buçuk milyarlık bir yatırıma yaklaşık üç katının üzerinde bir yatırımla çok ciddi bir yatırımı Van'ın eğitim kalitesinin artması için Van ilimize bugün itibariyle yatırım programına dâhil edilerek kazandırmış bulunuyoruz. İnşallah bu yatırımlar realize oldukça hem merkezde hem ilçelerde öğrencilere çok daha sağlıklı ortamlarda eğitim alacaklar. Öğretmenlerimiz çok huzurlu mekânlarda eğitim verecekler.” Diye konuştu.

 

“AŞKLA ŞEVKLE EĞİTİM CAMİASININ HİZMETİNDEYİZ”

 

2022- 2023 yılı eğitim toplantısında açıklamalarda bulunan Van Valisi Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Van’ı Türkiye’nin en zengin kütüphanelerinin olduğu bir il haline getirileceğini söyledi. Vali Balcı,  “Devletimizin bütün imkân, kabiliyet ve potansiyelini eğitim camiasının hizmetine vereceğiz. Hem valiliğin hem de büyükşehir belediyesinin bütün imkânlarında eğitimin bir numaralı konu olarak ilan ettik. Van’ı Türkiye'nin en zengin kitaplarının ve kütüphanelerinin olduğu il haline getiriyoruz.  Bütün okulları kitaplarla dolduracağız. Onları da okutacağız inşallah. Akademik anlamda da Van hak ettiği seviyeye gelecek. Ben özet olarak dediğim gibi eğitimcileri, bilgiyi seven, öğretmenlere, dost idareci olarak her zaman onların yanındayım. Hatta benim görevim eğitimcilerin işini kolaylaştırmak. Onlara yardımcı olmak, onların yanında ve yakınında olmak, onlara güven vermek. Bunu da mesleki hayatımız boyunca yapmaya çalıştık. Çünkü onlar Türkiye'mizin geleceği olan çocukları hazırlıyorlar.” Dedi.

 
Kaynak: YENİ DOĞU GAZETESİ

Editör: BAHAR TANRITANIR

Bu haber 295 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Van Milletvekili Olarak Kimi Görmek İstersiniz!


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI