Bugun...Güneş gören kent uçak görmüyor!

Van’ın adeta çilesi haline gelmiş olan uçak seferleri krizi bitmek bilmiyor. En çok uçuşun yapıldığı kentlerden biri olmasına rağmen Van, talebin karşılanmadığı, uçak biletlerinin en yüksek fiyattan satıldığı kent olmaya devam ediyor. En çok güneş gören kentlerden biri konumunda olan Van, ne yazık ki uçak seferlerinin az olmasından dolayı uçak göremiyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 15-06-2022 09:07:26 Tarih: 14-06-2022 20:19

Güneş gören kent uçak görmüyor!

HABER- BAHAR TANRITANIR

 

Van’ın adeta çilesi haline gelmiş olan uçak seferleri krizi bitmek bilmiyor. En çok uçuşun yapıldığı kentlerden biri olmasına rağmen Van, talebin karşılanmadığı, uçak biletlerinin en yüksek fiyattan satıldığı kent olmaya devam ediyor. En çok güneş gören kentlerden biri konumunda olan Van, ne yazık ki uçak seferlerinin az olmasından dolayı uçak göremiyor.

 

 

Van’da uçak biletlerinin fiyatları ile uçak seferlerinin az olmasına dikkat çekmek amacıyla sosyal medya üzerinden “#VanUçamıyor” Tag’ı ile çok sayıda paylaşım yapıldı. Paylaşımlarda vatandaşların mağdur olduğuna dikkat çekildi. Van’da 2019’da başlatılan havaalanı genişletme çalışmalarının ardından sefer sayılarında yapılan değişiklik ve uçak biletlerindeki fiyat artışı ile yolcuların günler öncesinden uçak bileti bulamaması sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya platformu Twitter’da kullanıcıların “#VanUçamıyor” Tag’ı ile başlattıkları kampanya, yoğun ilgi gördü. Paylaşımların çoğunda nüfusu 1 milyon 200 bin olan kentte sefer sayılarının az olması eleştiri konusu oldu. Türkiye’nin en çok yolcu sayısına sahip kentlerden birisi olan Van’da uçak ve bilet fiyatları isyanı yaşanıyor. Uzun süredir uçuşların azaldığı, yer sıkıntısının yaşandığı kentte bilet fiyatları bir türlü düşmüyor. Vanlılar seferlerin artırılmasını, fiyatların da diğer kentlerle aynı seviyeye gelmesini bekledikçe işler daha da kötüye gidiyor. Öyle ki son bir kaç yılda sayısız defa gündem olmasına bilet fiyatlarının düşmemesi Vanlıları isyan ettirdi. Defalarca konuyla ilgili beklentileri dile getiren kuruluşlar, STK’lar ve turizmcilerden sonra Vanlılar sosyal medyada da konuyla ilgili isyan etmeye başladı. İyileştirme beklenirken fiyatlar iyice kontrolden çıktı. Van-İstanbul uçuşları Avrupa’yla aynı seviyeye geldi.

 

 

 VAN’IN UÇAK SORUNU BAKANA İLETİLDİ!

 

Van’da önceki gün uçak ve bilet sorunu sosyal medyada gündem haline gelirken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Murat Sarısaç, Van’ın uçak ve bilet sorununu soru önergesi haline getirerek meclise sundu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na cevaplaması için soru önergesi sunan HDP Van Milletvekili Sarısaç, kentteki tartışmaları bir rapor haline getirdi. Raporda, “Siyasi iktidarın politikaları sonucunda; gıda, elektrik, doğalgaz, ulaşım vb. temel başlıklarda üst üste yapılan zamların etkisiyle hayat pahalılığı çekilmez bir noktaya gelirken yoksulluk derinleşmiştir. Bu durum bazı şehirlerde, mevcut sorunlara eklenerek yurttaşların daha çok etkilendiği çoklu bir ekonomik krize dönüşmüştür. Seçim bölgem Van da; sosyo-ekonomik gelişim endekslerinde ve kişi başına düşen milli gelirde son sıralarda yer alırken yaşanan ekonomik krizle ultra bir yoksulluğa sürüklenmiştir. Özellikle uçak seferleri ve bilet fiyatları, birkaç yıldır Van’da ciddi bir sorun haline gelmiştir. Binlerce yurttaş da sosyal medyada “#VanUçamıyor” sözüyle bu duruma tepki göstererek taleplerini muhataplara ulaştırmaya çalışmışlardır.” İfadeleri yer aldı.

 

“VAN’IN BİRLİK OLMASI GEREKİYOR”

 

Van’ın uçak seferleri ve bilet pahalılığı konusunun kentte artık kriz oluşturduğunu ifade eden Sarısaç, konunun çözüme ulaşabilmesi için Vanlıların birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini ifade etti. Sarısaç, “Uçak bilet fiyatlarındaki pahalılığı geçtim. İnsanlar artık uçuş yapacak uçak sırası bulamıyor. Van bir turizm bölgesi ama uçak biletlerinin pahalı olması, sefer sayılarının az olması turizm sektörünün de sekteye uğramasına sebep oluyor. Çünkü insanlar gelmek isteseler bile o kadar pahalı bileti almak istemiyor. Van’da sadece uçak seferleri sorunu yok, birçok sorunu var. Uçak biletlerinin fiyatlarından tutun da çevre yoluna, stadyum sorununa kadar pek çok sorunla karşı karşıyayız. İnsanlar hastalarını götürecek ya da memlekete getirecek yeterli uçak bulamıyor. İnsanlar ancak birlik ve beraber olursa bu sorunu çözebilir. Yıllardan beridir bu sorunu gündeme getirmemize rağmen bir türlü çözüme kavuşturulamadı.” Dedi.

 

 

“VAN’IN UÇAK SORUNU ULUSLARARASI SORUN HALİNE GELDİ”


Yıllardan beridir kentte yaşanan uçak sorununun bir türlü çözüme kavuşturulamadığını dile getiren Van Ticaret Sanayi İş Dünyası VATSO Dernek Başkanı ve Doğu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, “ Van’daki uçak sefer sayıları ve uçak bileti pahalılığı artık uluslararası bir sorun haline geldi. Kentimiz binlerce turist alan bir kent. Tatil için Van’a gelmek isteyen vatandaşlar Van’a gelecek uçak bulamıyor. Uçaklarda yer bulabilen vatandaşlar ise bilet pahalılığından vazgeçip Van’a gelmek istemiyorlar. Van’ın zaten sadece 3 ay yaz sezonu var. Onu da kendi ellerimizle geri itiyoruz. Kente gelmek isteyen turistlerin gelmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Yıllardan beridir sesimizi duyuramadık. Hakikatten yetkililerin artık buradaki vatandaşların sesine çözüm bulması gerekiyor. Bu sorunun derhal çözülmesi mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

 

“VAN BUNLARI HAK ETMİYOR”

 

1 milyonu aşkın nüfusun olduğu kentin, 2022 yılında uçak sorunuyla gündeme gelmesinin üzücü bir durum olduğuna değinen Kandaşoğlu, “Van bunları hak etmiyor” diyerek tepki gösterdi. Kandaşoğlu, “ Van’dan Ankara’ya, İstanbul’a hastalarını götüren vatandaşlarımız var. Acil hastası olup gitmek isteyen vatandaş gidemiyor. Uçakta yer bulamıyor. Bazen uçak için günlerce bekleyen insanlar var. Van bu olanları hak etmiyor. Büyükşehir statüsünde olan Van, 2022 yılında hala sefer sayılarını konuşuyor. Van’da bu sorunun derhal çözülmesi gerekiyor. Van milletvekillerinin harekete geçmesi lazım. Bunu her gün konuşmanın, aynı konu üzerinde dönüp durmanın anlamı yok.” Şeklinde konuştu.

 


“VAN’IN POZİTİF AYRIMCILIĞI YOK”

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ise Van'ın kanayan yarası haline gelen ve bir türlü çözüm bulunamayan uçak seferleri ve bilet fiyatlarıyla ilgili kentte bir lobi eksikliği olduğunu söyledi. Yaşanan uçak sorununun kentin turizmi başta olmak üzere iş insanları ve vatandaşları mağdur ettiğini söyleyen Özgökçe, “ Sosyal medya platformu Twitter üzerinden sesimizi duyurmak için çalışma başlattık. “#Vanuçamıyor” Tag’ı ile kısa sürede binlerce paylaşım yapıldı ve ülke gündeminde TT’ye oturduk. Bu paylaşımlar üzerine olumlu geri dönüşler aldık. Türk hava Yolları’ndan satış müdürü, bölge müdürü beni aradı. Haklı arayışımız için bizleri kutladı. ‘Çalışmalarınız karşılığını bulacaktır. Yanınızdayız ve destekçiniz’ dediler.  Van 2020’den sonra uçak sefer sayılarında çok ciddi sıkıntılar yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. 2019 yılında bize günlük 23-24 tane uçak geliyordu. Şimdi günlük 7-8 tane uçağımız var. Uçak sayıları az olduğu için de  900 ila bin 500 liraya bilet alabiliyorsunuz, bu kabul edilir bir şey değil. Yanı başımızdaki şehirlere baktığımızda günübirlik uçuşlarda yer bulunuyor. Çünkü uçak sefer sayıları fazladır. Bizim uçak sayı seferlerimiz az olduğu için yoğun bir talep olduğundan dolayı, firmalarda en pahalı bravo klastan biletleri satışa çıkartıyorlar. Bugün taziyem var, acelem var, işim var, ticaretim var deseniz bir hafta, on güne kadar Van gidişli, Van dönüşlü hiçbir uçakta yer bulamıyorsunuz. Bulsanız bile, dediğim gibi çok fahiş fiyatlarla yer buluyorsunuz. Bununda en büyük sebebi uçak seferlerinde sayıların azlığıdır.” İfadelerinde bulundu.

 

"VAN'IN ULAŞIM HAKSIZLIĞINA KİMSE SES ÇIKARMADI"

 

Van'da yaşanan ulaşım haksızlığına kimsenin ses çıkarmadığını belirten Özgökçe, "Türk Hava Yolları'nın 2019 yılında 407 uçağı vardı. Pandemi sonrası Türk Hava Yolları ve Sivil Havacılık 2020 yılından sonra filolarına yeni uçak katmadılar. Ellerindeki mevcut uçaklarla bu sirkülasyonu sürdürmeye devam ettiler. En son Rize- Artvin Havaalanı açıldı. Örneğin Rize-Artvin Havaalanına 10 tane uçak lazım. Türk Hava Yolları filosuna yeni uçak katmadığı için mecbur bazı parkurlarda uçak çekmek zorunda kalıyor. İlk çektikleri parkurda bizim parkurumuz. Çünkü daha önce bizden uçak çektiler, biz sesimizi çıkarmadık. İl olarak, bileşenler olarak, ilde yaşayan insanlar olarak buna bir ses çıkarmayınca 16'ya yakın uçağımızı çektiler" Şeklinde konuştu.

 

 

“MİLLET UZAYA ÇIKARKEN BİZ UÇAK PROBLEMİNİ KONUŞUYORUZ”

 

Kentte uçak problemi konusunun son senelerde sürekli gündeme getirildiğini söyleyen turizmci Murat Beyaz,  “Başka şehirler konferanslarla, toplantılarla, fuarlarla, astronomi ile ön plana çıkarken biz maalesef uçakta yer bulamama sorunu ile ön plana çıkıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Turizmci Beyaz, “Van’da uçak sorunumuz her geçen gün artarak devam ediyor fakat kesinlikle çözüm bulunamadı. Maalesef nüfusumuz artıyor, turizm hareketliliği artıyor, turizm talebi artıyor. Ama ne hikmetse ters orantı şeklinde uçak sefer sayımız azalıyor. Koltuk sayımız azalıyor. Bu da bizi açıkçası iş yapamaz duruma getirdi. Yani tur operatörleri, seyahat acenteleri artık iş yapamaz duruma geldiler. Bugün bir vatandaş geldi. Hafta sonu çocuğu sınava girecek, İstanbul’da kalmış gelemiyor. Yani adamın hayatı söz konusudur. Belki bütün çalışmasını bu sınava girmek için yapmıştı. Ama maalesef çocuk gelemiyor. Belki adamın bundan sonraki bütün hayatını etkileyecek olan bir sınav. Öte yandan taziyesi olan, düğünü olan gidip gelemeyen insan sayısı çok fazladır.2022 yılında bu konuları tartışmak, Van için trajikomiktir. Van’da lobi eksikliği var. Kimse çıkıp demiyor ki ‘Yahu niye bizim uçak sayımız azaldı?’ Burada ciddi bir haksızlık var. ”Dedi.
Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi

Editör: Yeni Doğu Gazetesi

Bu haber 984 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Van Milletvekili Olarak Kimi Görmek İstersiniz!


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI