Bugun...'Hal'siz hal!

Pandeminin etkisiyle bozulan tedarik zinciri, enerji ve ulaşım maliyetlerinde artış gıda fiyatlarını son yılların en yüksek seviyesine çıkardı. Akaryakıta gelen zamlar iğneden ipliğe her kalemde fiyat artışına neden olurken yazın gelmesiyle meyve-sebzedeki fiyat düşüşü beklentisi de suya düştü. Akaryakıt fiyatlarına ardı ardına gelen dev zamlar meyve-sebze fiyatlarını vurdu.

facebook-paylas
Tarih: 28-06-2022 18:26

'Hal'siz hal!

Pandeminin etkisiyle bozulan tedarik zinciri, enerji ve ulaşım maliyetlerinde artış gıda fiyatlarını son yılların en yüksek seviyesine çıkardı. Akaryakıta gelen zamlar iğneden ipliğe her kalemde fiyat artışına neden olurken yazın gelmesiyle meyve-sebzedeki fiyat düşüşü beklentisi de suya düştü. Akaryakıt fiyatlarına ardı ardına gelen dev zamlar meyve-sebze fiyatlarını vurdu. Van Toptan Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkan Yardımcısı Şefik Toktamış, “Akaryakıt fiyatları yükseldikçe sebze ve meyve fiyatlarında düşüş söz konusu olmayacaktır.” Dedi.Benzine ve motorine gelen zamlarla, nakliye masrafları da arttı. Masraflar artınca sebze ve meyvenin fiyatı iki katına çıktı. Akaryakıttaki fiyat artışları yazın gelmesiyle meyve ve sebzede beklenen indirimin önüne geçti. Antalya halinde kilosu 4,5 TL olan bir domates, Van haline geldiğinde 7 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatlar pazara, manava ulaşana kadar da 10-11 TL’yi buluyor. Aradaki fiyat farkının nedeni ise artan akaryakıt fiyatları olarak gösteriliyor.


 
AKARYAKITA GELEN ZAMLAR FİYATLARI ETKİLİYOR

 

Akaryakıtta yaşanan artış, birçok ürünü etkilemeye devam ediyor. Yılbaşında 12 lira 75 kuruş olan motorinin litresi şimdilerde 30 lira 49 kuruşa ulaştı. Antalya’dan Van haline sebze meyve taşıyan 20 tonluk bir tır, gidiş- dönüş için 900 litre mazot harcarken aracın maliyeti de zamlar nedeniyle yüzde 220 oranında arttı. Adana’dan 20 bin liraya gelen bir tır şu anki maliyetlerle birlikte 30 bin liraya gelir oldu. Hal böyle olunca artan maliyetlerin faturası sebze meyve fiyatlarındaki artışla karşılanır oldu. 

 

“ETİKET FİYATLARININ DÜŞMESİ AKARYAKITA BAĞLI”

 

Artan maliyetler karşısında zor durumda kalan Van Toptancı Hali esnafına göre akaryakıt fiyatlarının düşmesi sebze ve meyve etiket fiyatlarını da olumlu etkileyecek. Van Toptan Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkan Yardımcısı Şefik Toktamış, maliyetlerin çok yüksek olduğunu fakat sebze meyve fiyatlarının yükselişinde sadece akaryakıt zammının değil, girdi maliyetlerinin de etkili olduğunu söyledi. 

 

“ TARLADA 5,  HALDE 15”

 

 Maliyetlerin girdi çıktılarının birbirini tutmamasının hal esnafını zor durumda bıraktığını belirten Toktamış,” Adana’da bir ay önce tır buraya 20 bin liraya gelirdi, şimdi bir tır 30 bin liraya geliyor. Antalya'dan gelen tır 35 bin liraya geliyor. Yani nakliye masrafları günlük artıyor. Motorin, mazot almış başını gidiyor. Bazen fiyatlar yolda bile değişebiliyor. Benzin ve motorine zam geldikçe biz sebzeyi de meyveyi de iki kat pahalı yiyeceğiz. Çünkü tarla sahibi tarlasını mazotla sürüyor. Sebze Antalya’dan Adana’dan geliyor, Van’a 40 bin lira kazancı olan bir hal esnafının 35 bin lirası yakıta gidiyor. İşveren kazanmak istiyor, tüketici ucuza tüketmek istiyor.  Fakat motorinin fiyatı düşmedikçe bu mümkün değil.” Dedi. 

 

“MALI ÜRETEN DE GETİREN DE ŞİKÂYETÇİ”

 

Uzun yıllardır tır şoförlüğü yaptığını belirten Özay Sona ise geçen yıllara oranla fiyatların en az iki kat arttığını söyledi. Sona,” Şu an bulunduğumuz durumdan hiç memnun değiliz. Çünkü üreten kazanmıyor, getiren kazanmıyor tüketici ucuz yemek istiyor. Ama gel gör ki maliyetler arttı, benzin, motorin fiyatları arttı. Bir tırın Adana’dan Van’a gelme maliyeti 35- 40 bin lirayı buluyor. Bir domatesi, patatesi Antalya’da 2 liraya alan vatandaş burada en az 7 liraya alıyor. Şu an şu domatesi getirmek, basar tonajlarla birlikte 45 bin lira sadece nakliyeye gidiyor. Nakliyeye giden masraflar ister istemez domatesin fiyatına patatesin fiyatına yansıyor. Gönül isterdi ki mazot 4 lira olsun. Ben buraya nakliyeyi 10 liraya getireyim. Yani üçte biri fiyatına. Hatta üçte biri de değil. O zaman iki liralık domatesi en fazla halde satacakları 3 lira olacaktı. Yani böyle olunca nakliye fiyatları sebze meyve fiyatlarını da etkiledi.  Araç yakıt yakıyor yakıt fiyatı düşmedikçe de sebze meyve fiyatları düşmüyor. “ şeklinde konuştu. 
Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi

Editör: Yeni Doğu Gazetesi

Bu haber 314 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI