Bugun...Köyüme Geri Dönüyorum

Tersine göçün gerçekleşmesi noktasında hayati önem taşıyan finansman destekleri tarımsal üretimi canlandırmaya devam ediyor. Son yıllarda hem devlet kademesinde hem de özel sektör aracılığıyla üreticinin finansman ihtiyacına yönelik pek çok proje devreye alındı. Bu projelerden biri daha Van’da hayata geçiriliyor. Van’da “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi” kapsamında yetiştiricilere 1 milyon koyun dağıtılacak.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-08-2022 09:22:39 Tarih: 11-08-2022 09:19

Köyüme Geri Dönüyorum

Tersine göçün gerçekleşmesi noktasında hayati önem taşıyan finansman destekleri tarımsal üretimi canlandırmaya devam ediyor. Son yıllarda hem devlet kademesinde hem de özel sektör aracılığıyla üreticinin finansman ihtiyacına yönelik pek çok proje devreye alındı. Bu projelerden biri daha Van’da hayata geçiriliyor. Van’da   “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi”  kapsamında yetiştiricilere 1 milyon koyun dağıtılacak.

 

Van’da hayata geçirilecek olan  “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi” çiftçinin yüzünü güldürecek. Kentte küçükbaş hayvan varlığının arttırılması ve geliştirilmesi için Van Valiliği koordinasyonunda yapılacak olan çalışmalar kapsamında Vanlı çiftçilere 5 yıl vadeli sıfır faizle 100 koyun verilecek.

 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Türkiye’nin toplam merasının yüzde 10’una sahip olan Van’da koyunculuğu geliştireceklerini, 1 yılda 1 milyon, 5 yılda 5 milyon koyun sayısına ulaşılacağını söyledi. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi ile çiftçiye çok uygun imkânlarda koyun verdiğini belirten Vali Balcı, meraların ve yaylaların koyunla dolacağını ifade etti.

 

“10 BİN AİLEYE 1 MİLYON KOYUN”

 

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği bakımından Van’ın ilk sıralarda yer aldığını belirten Vali Balcı, hedefin 10 yılda 10 milyon koyuna ulaşmak olduğunu ifade etti. Vali Balcı, “Van’da yaklaşık 3 milyon koyunumuz var. Türkiye meralarının yüzde 10’u burada. Bir yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli sıfır faizli, her kişiye 100 koyun olmak kaydıyla 1 yılda 10 bin aileye 1 milyon koyun vereceğiz. Hedefimiz 5 yılda, 5 milyon 10 yılda 10 milyon koyuna ulaşmak.” Dedi.

 

“VAN KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIKTA İLK SIRALARDA”

 

Koyunculukla ilgili büyük çaba sarf edildiğini belirten Vali Balcı,  “İlimiz Küçükbaş hayvan varlığı açısından Türkiye'nin önemli illerinden birisi. Koyunculukla ilgili büyük çaba gösteriyoruz. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyemiz de veterinerlik hizmeti verecek. Beraberinde TARSİM Hayvan Sigortası'yla birlikte erken dişi kuzu kesiminin engellenmesi ve erkek kuzu kesiminin garanti altına alınması gibi komple entegre bir proje olacak. Çiftçiye, üreticiye, üretime dost bir Vali olarak bu proje Van’ımızın ekonomisine, tarımına, çiftçisine büyük destek sunacağız.” İfadelerinde bulundu.

 

BAHÇESARAY VE ÇATAK’A ÖZEL DESTEK

Van’da meyve yetiştirilebilecek tüm alanların meyveyle donatılacağını ifade eden Vali Balcı, kaba yem bitkisi ve sertifikalı buğday-arpa üretimine de tam destek sunulacağını da ifade etti. Vali Balcı, “Bahçesaray ve Çatak ilçelerinde ceviz yetiştiriciliği ve arıcılık içinde özel destek verileceğini belirtti.

 

“KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR”

 

Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası işbirliğinde hayata geçirildi. Proje kapsamında çiftçiler müracaatlarını İl ve İlçe Tarım ve Orman müdürlüklerine yaparken, Ziraat Bankası ise faizsiz kredi kullandırıyor. Projeden yararlanan her üretici 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabiliyor ve bu kredi için öz kaynak da aranmıyor. Köyünde ikamet şartı bulunan üreticilere verilen 200 bin TL faizsiz kredi 1 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 5 yılda geri ödenecek.
Kaynak: YENİ DOĞU GAZETESİ

Editör: BAHAR TANRITANIR

Bu haber 989 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI