Bugun...NORMALLEŞME VAN’A YARAMADI!

Van’da vaka sayıları son 2 ayda büyük artış gösteriyor. Ramazan Bayramı sonrası büyük düşüşe geçen vaka sayıları normalleşme sonrası, aşı oranlarının da düşük olması nedeniyle de patlama yaşadı. İşte son detaylar...

facebook-paylas
Tarih: 26-07-2021 14:24

NORMALLEŞME VAN’A YARAMADI!

YENİ DOĞU GAZETESİ: AYCAN ALTINAL

 

Van’da vaka sayıları son 2 ayda büyük artış gösteriyor. Ramazan Bayramı sonrası büyük düşüşe geçen vaka sayıları normalleşme sonrası, aşı oranlarının da düşük olması nedeniyle de patlama yaşadı. İşte son detaylar...

 

Yaklaşık 2 yıl önce ortaya çıkan ve milyonlarca insanın hastalanmasına ve hayatını kaybetmesine neden olan Koronavirüs (COVİD-19) salgını etkisini sürdürüyor. Tüm dünyada etkisini sürdüren pandemi Türkiye’de de çok sayıda hastalığa neden oldu. Van’da da etkisini sürdüren salgında patlama meydana geldi. Ramazan Bayramı öncesi Türkiye genelinde alınan tam kapanma kararı sonrası 17 günlük yasak sonrası Haziran ayı ile birlikte Normalleşme Süreci’ne geçildi. Ancak Normalleşme Süreci Van’a yaramadı. Ramazan Bayramı sonrası 100 bin nüfusta en çok vaka görülen iller arasında Van ön plana çıkıyor. 100 bin nüfusta vaka oranı 30 civarında olan Van’da bu oran 120’lerin üstüne çıktı. Aşı oranın da istenilen seviyeye çıkmaması nedeniyle Van’da yaşanan vaka sorunları daha da ön planda görünüyor.

 

VAN EN YÜKSEK İLLER ARASINDA

 

Delta varyantı ile dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vaka sayıları yeniden tırmanma eğilimine geçerken, Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı ve illerin aşılanma oranlarına ilişkin tablolar Kovid-19 ile mücadelede aşının önemini bir kez daha ortaya koydu. Bakanlığın 10-16 Temmuz arası illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısını gösteren insidans haritasına göre, en yüksek vaka sayıları Siirt, Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Van ve Kırıkkale’de görüldü.

 

25 İLDE DÜŞÜŞ VAR

 

En az vaka görülen iller ise Kilis, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Hatay ve Uşak şeklinde sıralandı. İllere göre haftalık vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 75.12, Ankara’da 57.95 ve İzmir’de 24.46 olarak gerçekleşti. Son vaka yoğunluk haritasına göre, 3-9 Temmuz haftasına oranla 10-16 Temmuz haftasında 25 ilde vaka sayısı düştü. Vaka sayısı düşen illerin ağırlıklı olarak aşılanma oranı yüksek olan Trakya ve Batı Anadolu’da yer alması salgına karşı mücadelede aşının önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Üç büyükşehirden vaka yoğunluğunu bir önceki haftaya göre tek gerileten Ankara oldu. Haritaya göre haftalık vaka yoğunluğu gerileyen iller şöyle: “Tekirdağ, Çanakkale, Denizli, Uşak, Kütahya, Bilecik, Bartın, Sinop, Ardahan, Kars, Ağrı, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bolu, Karabük, Çorum, Tokat, Ankara, Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Malatya, Gümüşhane.”

 

VAN’IN YARISI AŞI OLMAMIŞ

 

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesinden bu yana riskin en az olduğu iller arasında yer alan Van’da aşı ve risk haritası maviden kırmızıya döndü. COVİD-19 salgınının görülmeye başladığı günden bu yana maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulan ve mavi kategoride yer alan Van, Hayat Eve Sığar uygulamasındaki risk haritası ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan aşı haritasında kırmızı renkle yer aldı. Sağlık Bakanlığının yayımladığı aşı haritasında yüzde 50’lik aşı oranıyla aşılamanın en düşük olduğu iller arasında yer alan Van’da HES uygulaması haritasında hasta sayısının ve yayılımın arttığı gözlemlenirken, il merkezindeki bazı noktaların ise kırmızıya boyandığı görüldü. Vatandaşların rehavete kapıldığı kentte, virüsün yayılımının en çok sosyal mesafeye ve maske kuralına uyulmamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

 

AŞI ORANLARI ETKİLİ OLUYOR

 

Türkiye’de 25 il dışında tüm bölgelerde haftalık vaka yoğunluğu artarken, yoğunluk artışının görüldüğü illerin ağırlıklı olarak, aşılanma oranının düşük olduğu iller olması dikkati çekti. Aşılama oranı düşük iller arasında olmasına karşı vaka yoğunluğunda küçük de olsa gerileme görülen iki istisna il ise Gümüşhane ve Ağrı oldu. Aşılama oranı yüksek olmasına karşın vaka yoğunluğu artan illerin ise ağırlıklı olarak İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir, Antalya, Mersin gibi turistik yöreler olduğu görüldü. Türkiye’de dün 219 bin 528 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 94 kişinin testi pozitif çıktı, 60 kişi yaşamını yitirdi.
Kaynak: YENİ DOĞU GAZETESİ

Bu haber 2775 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BÖLGE Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI