Bugun...“Tarımın Geleceği Gençlerde!”

Van'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğü arasında "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği" protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan Van Tarım İl Müdürü Hasan Tevke, “Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde’ yaklaşımıyla geleceği garanti altına almaya çalıyoruz.” Dedi.

facebook-paylas
Tarih: 06-07-2022 10:22

“Tarımın Geleceği Gençlerde!”

Van'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğü arasında "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği" protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan Van Tarım İl Müdürü Hasan Tevke, “Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde’ yaklaşımıyla geleceği garanti altına almaya çalıyoruz.” Dedi.

 

Edremit uygulama otelinde düzenlenen programda, Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş ile İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, çalışmaya ilişkin basın mensuplarını bilgilendirdi. İmza töreninde konuşan Tevke,” Son dönemde dünyada yaşanan ve etkisi ülkemizde de hissedilen  küresel iklim değişikliğinin oluşturduğu çevresel ve ekonomik problemler, artan gıda talebi, iklim değişikliğinin sürdürülebilir tarımsal üretime olumsuz etkileri, çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunmasının önem kazanması, daha az kaynakla gıda talebinin karşılanması gerekliliği nitelikli işgücü ve teknolojiye olan ihtiyacı her geçen gün arttırıyor.” Dedi.

 

“ÜRETİCİLERİ AYAKTA TUTABİLECEK TEDBİRLER ALINIYOR”

 

‘Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde’ yaklaşımıyla geleceği garanti altına almaya çalıyoruz diyen Tevke,” Bilindiği üzere ülkemiz son yıllarda tarım sektörünün yasal ve kurumsal çerçevesini güçlendirmeye yönelik ilerleme kaydederken, üreticilerimizin de rekabetçi piyasa koşulları karşısında ayakta kalabilmelerini sağlayacak tedbirler alarak üretimin devam etmesi için çaba sarf etmektedir. Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı üretimi desteklemeye, tarımsal verimliliği artırmaya ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına imkân veren politikaları uygulamaya koymuştur.” İfadelerini kullandı.

 

“NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ YETİŞTİRİLECEK”

 

Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı güçlerini birleştirerek tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ve laboratuvar hizmetleri alanlarında faaliyet göstereceğini belirten Hasan Tevke,” Tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerin yeterliliklerini artırarak tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla 1 Haziran 2022 tarihinde iş birliği protokolü imzalamıştır. Protokolün Tarım, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarında Millî Eğitim Bakanlığı uhdesinde 123 okul, 9 bin 309 öğrenci ve 264 öğretmeni kapsadığını ve bu protokol ile okul yöneticisi ve öğretmenleri, teknik ve mesleki yönden her iki bakanlığın mevzuatı çerçevesinde belirlenecek olup, yabancı dil ağırlıklı olarak alan öğretim programları ve yüz yüze/dijital eğitim materyalleri hazırlanacak. Alan derslerinde Tarım ve Orman Bakanlığı eğiticilerinin görev almaları sağlanacak ve alan öğretmenlerinin, ortaklaşa belirlenecek takvim ve programa göre Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği atölye/laboratuvarlar, eğitim merkezleri, araştırma enstitüleri ve arazilerde iş başında eğitim düzenlenecektir. Alandan mezun öğrencilerin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmalar yapılacak, alan öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitimi/staj uygulamalarını bütçe olanakları doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum veya kuruluşlarda yapmaları sağlanacaktır. Bu çerçevede Millî Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatları olarak bu iş birliğine ilişkin görev ve sorumluluklarımızı en üst düzeyde yerine getireceğimizi ve her fırsatta iş birliğimize ilişkin çalışmaları eş güdümle yürüteceğimizi beyan ediyoruz” Şeklinde konuştu.

 

“GENÇ NÜFUSUN TARIMA YÖNELMESİ GEREK”

 

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş ise tarımın ne kadar önemli olduğunun son zamanlarda korona virüs pandemisi, küresel ısınma ve Ukrayna-Rusya savaşı ile beraber çok daha ön plana çıktığını vurgulayarak, “Bu anlamda tarımın vazgeçilmezliği, tarıma yatırım yapılması bütün ülkelerin birinci gündem maddesi oldu. Bizim ülkemize baktığımızda, tarımsal anlamında en büyük sıkıntılardan biri yaşlanan nüfusudur. Bu anlamda tarım ve meslek lisesinde mezun olanların bilgili ve donanımlı yetişmeleri, bunların sahaya çıkması ve genç nüfusun da tarıma gelmesi, geleceğimiz açısından son derece önemlidir. Bu öğrencilerin yetiştirilmesi, kurumlarımızda staj görmesi anlamında bizde her türlü katkıyı sağlayacağız” Diye konuştu.

 

 
Kaynak: YENİ DOĞU GAZETESİ

Editör: NAZLI SARIMURATOĞLU

Bu haber 153 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI