Bugun...Uluslararası lezzet oluyor!

Yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan ve Van kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı otlu peynir, yurt dışı pazarına açılıyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Van otlu peynirinin yurt dışına pazarlanması ve tescillenmesi için çalışma başlatıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 01-07-2022 08:56:49 Tarih: 30-06-2022 17:51

Uluslararası lezzet oluyor!

Yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan ve Van kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı otlu peynir, yut dışı pazarına açılıyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Van otlu peynirinin yurt dışına pazarlanması ve tescillenmesi için çalışma başlatıldı.Van’da yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan otlu peynir, 31 Aralık 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu'nca (TÜRKPATENT) tescillendi. Van otlu peynirinin yurt dışına pazarlanması ve tescillenmesi için de çalışma başlatıldı. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, "Van Otlu peynirinin sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da coğrafi işaret tescili alması için gerekli girişimlere başlayacağız. Peynirimizin uluslararası pazarlarda satılması için çaba sarf ediyoruz." Dedi.
Koyun sütüyle yapılan Van otlu peynirinin yapımı ilkbahar aylarında yüksek rakımlı yaylalardan toplanan antimikrobiyal özelliklere sahip oldukları bilim insanlarınca tespit edilen kekik, sirmo ve diğer otların toplanmasıyla başlıyor. Van'da 2014 yılında 51 bin 793 kişinin katılımıyla 'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası' rekorunun kırılmasının ardından 31 Aralık 2018 yılında otlu peynir, Van Kahvaltısı ise 2020'de Türk Patent ve Marka Kurumu'nca (TÜRKPATENT) tescillendi.  


 
“OTLU PEYNİR, VAN KAHVALTISININ VAZGEÇİLMEZİ”

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Van Kahvaltısının bir konsept olarak dünyada başka kentte olmayan tescillenen öğün olduğunu belirtti. Van kahvaltısının 14 bileşeni olduğunu söyleyen Takva," Bileşenler içerisinde otlu peyniri baş tacı olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla Van Kahvaltısının, kahvaltı kültürünün vazgeçilmez yöresel ürünü otlu peyniridir. Otlu peyniri ile ilgili 2014 yılında bir çalışma başlatmıştık. İlk kez 2014 yılında dünya rekorunu 1 Haziran'da pazar günü 51 bin 793 kişinin katılımıyla denememizin hemen akabinde, Van otlu peynirinin coğrafi işaret tescili için Türk Patent Enstitüsünün ilgili dairesine müracaat ettik. Yapılan çalışmalar Van Kahvaltısının tanıtımı açısından çok önemliydi. Van otlu peynirini, dünyadaki diğer peynir çeşitlerinden ayıran temel özellikleri bir araya getirmek ve bunun standardını yakalamak açısından oldukça zorlu bir süreçti. Bu süreçte hem Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün, hem YYÜ'nün ilgili birimlerinin ciddi desteklerini de aldık. Özellikle tuz oranı konusunda çok ciddi bir problem vardı. Onu da belli bir aşamaya getirdikten sonra 31 Aralık 2018 tarihinde coğrafi işaret tescilini almış olduk.” İfadelerini kullandı.

 

OTLU PEYNİRİ DİĞER PEYNİRLERDEN AYIRAN İKİ ÖZELLİK


Van otlu peynirini diğer peynirlerden ayıran özelliklerini sıralayan Başkan Takva, “Buradaki peyniri dünyadaki diğer peynirlerden ayıran iki temel konu var. Bir tanesi Norduz koyunu. Buranın koyunu dünyadaki diğer koyunlardan farklıdır.  Norduz koyununun sütünden elde edilen ve bu coğrafyada uygun hale gelen bu koyun türünün sütünün özelliği, aynı zamanda Bin 750 ve üzeri rakımda yetişen endemik aromatik bitkilerimiz bu peynirin bileşenleri haline geliyor. Dolayısıyla nisan ayında koyunlar yavruluyorlar ve Mayıs-Haziran aylarında da artık yavrular belli bir büyüme aşamasına geldikten sonra, bizim insanlarımız kırsalda başta olmak üzere, bu sütü peynire dönüştürüyorlar. Ama aynı zamanda bahar ayları ile beraber de bu endemik aromatik bitkiler işte kenger, sirmo gibi ürünler bu peynire kendi aromalarını ve tatları vererek, standart bir peynir çeşidine dönüştürüyor. Bunlar 6 ay boyunca yer altında saklanıyor. Ondan sonra da kışın tüketilmek üzere sofralarımızın baş tacı haline geliyor. “ Dedi.

 

'VAN'IN OTLU PEYNİRİ STANDART ÜRETİME BAŞLAYACAK'

 

Bir kadın girişimcinin peynirin standart üretime kavuşması ve bunu uluslararası pazarlara da göndermek üzere bir çalışma yürüttüğünü anlatan Takva, “Bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz ve bu kadın girişimcimizin bu konudaki çabasını takdir ediyoruz. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak da yapılan bu çalışmaya gereken her türlü desteği samimiyetle kendilerine vereceğiz. Van Otlu peynirinin sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da coğrafi işaret tescili alması için gerekli girişimlere başlayacağız. “ Diye konuştu.

 

“STANDART YAKALANMASI ŞART”


Van otlu peynirinin gereken standarta en kısa sürede kavuşması gerektiğini belirten Takva, “Umuyor ve diliyorum ki, kısa zamanda Van Otlu peynirinin artık uluslararasında pazarlanması konusunda da bir standardı yakalar. Van'ın otlu peyniri çok farklı alanlarda üretiliyor. Bu nedenle de peynire katılan otların türü, aroması ve tatları farklı oluyor. Bunu belli bir standartta artık uluslararasını sağlayacak bir çalışmanın olması gerekiyordu. Bu çalışmayı yapan iş kadınımızı tebrik ediyorum. Coğrafya olarak Türkiye'nin 6'ıncı büyük kentiyiz. “ Diye ekledi.
Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi

Editör: Yeni Doğu Gazetesi

Bu haber 405 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI