istanbul escort

Bugun...VAN GÖLÜ NEFESİMİZDİR!

Türkiye’nin en büyük gölü olan ve Dünyanın önemli sodalı göllerinden bir tanesi olan, bin 700 metrede yer alan Van Gölü için büyük bir çalışma başlatıldı. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından dün yapılan Haziran ayı meclis toplantısının en büyük gündem maddesi Van Gölü oldu.

facebook-paylas
Tarih: 18-06-2019 11:04

VAN GÖLÜ NEFESİMİZDİR!

 

YENİ DOĞU GAZETESİ: İLHAN SİYAHTAŞ / ŞÜKRAN ÇAPRAZ

 

Türkiye’nin en büyük gölü olan ve Dünyanın önemli sodalı göllerinden bir tanesi olan, bin 700 metrede yer alan Van Gölü için büyük bir çalışma başlatıldı. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından dün yapılan Haziran ayı meclis toplantısının en büyük gündem maddesi Van Gölü oldu.

 

Van Büyükşehir Belediyesi haziran ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantının en önemli maddesi Van Gölü oldu. Toplantıya katılan meclis üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), dernek yöneticileri ve çok sayıda katılımcı Van Gölü için fikir beyan etti. 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Bedia Özgökçe Ertan, Van Gölü’ne verdiği önemi meclis toplantısında bir kez daha gösterdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili olduğu dönemde de Van Gölü’nün korunması için kanun teklifi sunan Özgökçe, meclis toplantısında, “Van Gölü Nefesimizdir” diyerek Van Gölü’nün önemini katılımcılara anlattı. Gerçekleştirilen toplantıda Van Gölü için söz hakkı alan Van Barosu, Çevre Derneği ce meclis üyeleri Van Gölü’nün önemine değinerek, tüm kesimleri Van Gölü yararına buluşması gerektiği mesajları vardı. Van Gölü için büyük bir öneme sahip olan toplantının, sonucu büyük önem taşıyor. Gerçekleştirilen toplantıda ayrıca 17-24 Haziran tarihleri de meclis tarafından Van Gölü Haftası olarak kabul edildi.

 

ÖZGÖKÇE: VAN GÖLÜ NEFESİMİZDİR

 

Toplantıda ilk olarak konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan şunları söyledi: “Uzun zamandır çalışmalarını yaptığımız ve Van halkıyla paylaştığımız, bize bu konuda önerilerini sunan bir çalışmamız somut adımlara gidiyor. Van Gölü toprağımıza ve asırlara can veren, geleceğin emanetine karşı sorumluluk almak adına artık harekete geçmek üzere Van Gölü Nefesimizdir diyerek uzun soluklu bir yolculuğa çıktık. Bu sorumluluğu herkesin alması gerekmektedir. Bu yolculuğu Van’ın tüm değerleriyle sizlerle paylaşmanın heyecanı içindeyim. Bizden kilometre uzaklıkta olan ancak yüreği Van Gölü için herkesle bu çalışmayı paylaşmak istiyoruz. Hereksin sesinin tüm ülkeye ulaştırılması adına bizde çok ciddi bir hassasiyet gösteriyoruz.”

 

BARO VAN GÖLÜ İÇİN ÇALIŞIYOR

 

Özgökçe’nin söz hakkı verdiği Van Barosu Çevre Komisyonu üyesi Hamza Çiftçi, “Bugün sözlerimizi ve enerjimizi Van için gölümüzü için harcayacağız. Önemli kararları inşallah alırız. Biz baro olarak Van Gölü için bir kanun tasarısı çalışması yapıyor ve Van Gölü için her türlü çalışma içinde yer alamaya hazırız. Van Gölü için bir çalışmayı Baro olarak yaptık. Bedia Özgökçe ve CHP tarafından bir kanun teklifi verildi. Abdullah Aras’ta böyle bir teklif verdi. Bu kanun teklifleri mecliste beklemektedir. Baro olarak hazırlamakta olduğumuz kanun teklifini hazırladıktan sonra tüm partilere bunu ulaştıracak ve bu kanunun çıkması için çalışmalar yapacağız.” Dedi.

 

ÇİFTÇİ: HERKESE İŞ DÜŞÜYOR

 

Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Van Gölü’nün kirliğinin engellenmesi adına bu çalışma önemli olacaktır. Kanun tekliflerinin çıkması uzun süre almaktadır. Ancak Van Gölü2nün bunun için zamanı yoktur. Göle sınırı olan tüm belediyelerinin derhal çalışma başlatmalıdır. Bunun yanı sıra diğer belediyelerinde altyapı çalışması yapmalıdır. Biz ne kadar kanun çıkarırsak, ceza verirsek bunlar yeterli olmayacaktır. Bu konuda herkese işler düşmektedir. Halkın bilgilendirilmesi gerekiyor. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Genç nüfusu olan bir ilde özellikle gençlere yönelik eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Bu konuda tüm bilgilendirme çalışmaları hayatı geçirilmelidir. Baro olarak kentin çevre sorunları için çalışacak bir komisyonun kurulması gerektiğini söylüyoruz. Yapılacak bu çalışmalar ile kısa sürede önemli sonuçlar alacağımızdan eminiz.”

 

“YEREL YÖNETİMLERE İŞLER DÜŞÜYOR”

 

Ardında söz hakkı alan Van Çevre Derneği (ÇEV-DER) Başkanı Ali Kalçık, “Çev-Der olarak Van’da gerçekleştirdiğimiz ve birinci gündem maddesi Van Gölü olan toplantıya yerel yönetim başkanlarının ve parti başkanlarının katılmadığını bir eleştiri olarak belirtmek isterim. Bu eleştiriyi dikkate almanız gerektiğini söylemek isterim. İlimizde zorlu bir göçle ve büyüyen Van’la birlikte ciddi çevre sorunu yaşanmaktadır. Özellikle yaşanan düzensiz göçlerin ardından havamız, suyumuz ve toprağımız olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Şehrimiz bu anlamda büyük bir köy olmakla karşı karşıyadır. Bu anlamda kentleşme ve yaşanabilir bir kentin oluşturulması adına yerel yönetimlere büyük işler düşmektedir. Doğal çevrenin bozulmamasının önüne geçilmesi adına yetkililerin önemli çalışmalar yapması gerekmektedir. Yerel yönetimlerin bu konuda var olan sorunlar için duyarlı olması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

 

KALÇIK: KIYILAR İŞGAL EDİLİYOR

 

Van Gölü’nün, Van için önemli bir değer olduğunu belirten Kalçık konuşmasını sürdürdü: “5 bin - 6 bin çöp günlük olarak Van Gölü’ne aktarılmaktadır. Nasıl bir çözüm bulunur denilince. Kanalizasyonlar için arıtma tesisleri kurulmalıdır. Nasıl asfalt ya da park yaparım demek yerine, Van Gölü’nün koruma adına çalışma yapılmalıdır. Kıyı kanunu koruma kanunun diye bir kanun var. Ancak buna kesinlikle uyulmamaktadır. Kıyı kanununda, savaş ortamında dahil kanun delinmemesi gerektiği açık bir şekilde söylenmektedir. Türkiye’de ne yazık ki kıyılar sürekli işgal edilmiştir. Yapılan bu işgaller ile kanuna uyulmamaktadır. Bu yüzden de kıyılar doldurularak canlıların, denize ulaşılmasına engel olunmaktadır. Van Gölü’nde yapılan kıyı işgalleri için verilen önergeler neden kabul edilmiyor? Bunu da anlamış değiliz.”

 

“EN GÜZEL MAVİ VAN GÖL MAVİSİDİR”

 

Burada söz alan Belediye Meclis Üyesi Memet Yıldız da Van Gölü için verilen kanun tasarılarının önemli olduğunu söyledi. Yıldız, “Ben yasa teklifinizi gördüm çok hassas ve üzerinde çalışılmış bir yasa teklifi. Aynı şekilde Abdullah Arvas’ın da böyle hassas bir teklifi var. Van Gölü’ne biz deniz diyoruz. Urartular burayı Yukarı Deniz olarak nitelendirdi. Hepimizin bildiği gibi Yaşar Kemal, “en güzel mavi Van Göl mavisidir” demiştir. Van Gölü’ne sadece bizim sınırımız yoktur. Birçok belediye ve yerleşim yeri Van Gölü kenarında yer almıştır. 2008 yılında Van Gölü Belediyeler Birliği kuruldu. Ancak bu birlik şu anda çalışma yapılmıyor ve görünmüyor. Van Gölü sadece bizim için değil yaklaşık 2 bin metrede yer alan bir dünya değeridir. Biz bunu ne yazık ki koruyamadık ve ciddi anlamda ön plana çıkarmadık. Bu anlamada siyasi görüşler, fikirler bir kenara bırakılıp, sadece Van Gölü için çalışma yapılması gerekiliyor. Bu birkaç kişi tarafından yapılabilecek bir iş değil. Herkesin Van Gölü için bir araya gelmesi gerekiyor. Bu anlamda şunu da söylemem gerekiyor. Van Gölü çevresindeki yapılaşma için bir imar planı oluşturulması gerekiyor. Bu da büyük bir kirliliğe neden oluyor.” Şeklinde konuştu.

 

ÖZGÖKÇE: HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMALIYIZ

 

İkinci oturumda konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan Van Gölü’nün karşı karşıya olduğu tehlike için bir araya geldiklerini yineledi. Ertan şunları söyledi: “Ekolojik tahribatın en görünür olanı Van Gölü’nde yapılıyor. 2004 yılında 12 ülkeden 26 bilim insanı tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 600 bin yıllık bir tarihe sahip olan Van Gölü atıklar ve betonlaşma ile doğrudan bizlerine eliyle yok oluş eşiğindedir. Ekosisteme yönelik bu tahribat devam ederse Van Gölü’nün kalan ömrünün 25 yıl olduğu söylenmektedir. Hep birlikte kirlettik, hep birlikte bu hale getirdik. Bu yüzden de hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Biz belediye olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmak için mecliste bir aradayız. 2 dönem milletvekilliği sürecimizde Van Gölü’nün meclise taşıdık ve bu çabamız görmezden gelindi. Van Gölü siyaset üstü bir meseledir. Biz eşbaşkanlar olarak tüm kesimleri ortak akılla davet ediyoruz.”

 

ÇETİN: 10 YIL ÖNCE YAPILSAYDI ŞİMDİ KONUŞULMAZDI

 

Söz alan Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin de, “Van Gölü eşi benzeri olmayan bir doğa harikasıdır. Bunu bütün nesillere aktarmak bizim. Özellikle yerel yönetimlerin görevidir. Depremde zarar gören bir arıtma tesisi halen mevcuttur. O dönem Belediye Başkanı olan Bekir Kaya, Van’ın yeni bir tesise ihtiyacı olduğunu söyledi. Ancak maddi sorunlar vardı. Bu kapsamda İller Bankasında bir kredi talebi oldu. Ancak bu anlamda bir geri dönüş olmadı. Van Gölü Belediyeler Birliği kurulduktan sonra çalışma yürütülmüyor. Aktif Bir çalışma olmuyor. 2014 yılında Gürpınar’daki tüm kanalizasyonlar bu kanal ile Van Gölü’ne akıtılıyordu. Şu anda da Erciş’te aynı şekilde bu sorunlar karşı karşıyayız. Biz yerel yönetimler olarak bir önlem almazsak 30 yıl sonra Van Gölü yok olacaktır. 10 yıl önce yerel yönetimler ve İller Bankası bir önlem alsaydı, belki biz bunu konuşmazdık. Başta Van’ı ele alacak olursak, var olan arıtma tesisinin Van’a hitap edecek bir durumda değildir. Bu çalışma önemlidir. Bunun sonuçlanması için meclisteki herkese iş düşüyor. Biz ilçe belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen her şey için hazırız. Birlikte ele ele verip, parti gözetmeksizin gölü birlikte kurtarmamız gerekiyor.” Diye konuştu.

 

ÖĞRENCİ: BALÇIK HALİNE GELİR

 

Özalp Belediye Eşbaşkanı Dilan Öğrenci’de burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Van Gölü’nde yaşanan kirlilik bizlere ters düşmektedir. Biz parti olarak doğayı koruyan bir partiyiz. Van Gölü turizmi ön planda olması gerekirken, ne yazık ki kirlilikle ön plana çıkıyor sürekli. Göl hiçbir koruma faaliyeti olmadığı takdirde bir balçık haline gelecektir. Bir kere yok edilmesi durumunda bir daha asla geri dönmeyecektir. Önerimiz, tüm herkesin Van Gölü’ne sahip çıkmasıdır. Sahip çıkılmaması durumda Van’a ve göle büyük zararlar verilerek göl yok edilecektir. Öncelikle yerel yönetimler başta olmak üzere herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerekmektedir.”

 

Meclis toplantısında ayrıca 17-24 Haziran tarihi “Van Gölü Haftası” ilan edilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Bu haftada Van Gölü ile ilgili etkinler yapılacağı da dile getirildi.

 

Meclis toplantısı ardından söz hakkı ve sunulan önergeler ile son buldu.
Kaynak: yenidoğu gazetesi

Editör: AYCAN DOĞMAZ

Bu haber 305 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BÖLGE Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


sanalbasin.com üyesidir
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI