Bugun...
facebook-paylas
Naile Akıncı Anısına Sergisi Ve Van İzlenimlerim
Tarih: 17-05-2022 09:49:00 Güncelleme: 17-05-2022 09:49:00


Doğu Anadolu’nun nadide incisi konumundaki Van kenti, bu güzel kente “ aidiyetini “ her vesile ile vurgulayan rahmetli annemin memleketi olmasından ötürü, ailemiz açısından çok farklı bir değer ve anlam taşımaktadır. Ayrıca, Van sevgisi rahmetli annem tarafından bizlere de aşılandığından, bu güzel kent bizim açımızdan adeta annemin bir parçası konumundadır. Bu kadim şehrin bağrından çıkan ve Atatürk Türkiye’sinin kendisine sağladığı olanaklardan yararlanarak, Türk resim sanatına damgasını vurmuş bir kadın sanatçının, ama öncelikle “ annem “ konumunda olan bir Cumhuriyet kadınının; ölümünün 8 yıldönümünde, memleketinde sevgi ve saygı anıldığını bizzat görmek, onun oğlu olarak onur ve gurur duymama neden olmuş bulunmaktadır.   

Öncelikle, İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi’nde açılan “ Naile Akıncı’nın Anısına “ başlıklı bu anlamlı serginin ve 12 yıl sonra ikinci kez ziyaret ettiğim kadim Van kentinin his dünyamda oluşturduğu izlenimleri mutlulukla yansıtmaktan ötürü mutluluk duyuyorum. Bu nedenden ötürü, öncelikle bu sergiyi düzenleyen ve adeta Van kentinin bilimsel ve sanatsal lokomotifi konumunda olan Van 100. Yıl Üniversitesi’nin Sayın Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ŞEVLİ’ ye, sergiyi düzenleyen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Selma BAŞ’ a, özellikle bu görkemli serginin çok başarılı mimarı olan Resim Bölümü Başkanı Sayın Ressam - Dr. Mehmet GÖKTEPE’ ye ve yetenekli asistanları Sayın Ressam Oğuz ÇALIŞKAN’ a ve Ressam Orhan ONUK’ a; ayrıca, serginin düzenlendiği “ Atatürk Sanat Galerisi’nin “ bağlı bulunduğu İpekyolu İlçesi Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sayın İhsan Emre AYDIN’ a, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Necmettin AKARSLAN’a ve tüm mesai arkadaşlarına, değerli gazeteci – yazar Sayın İkram KALİ’ye ve yerel basın temsilcilerine, sonsuzluğa göçen bir hemşehrilerine vefa duygularını sergileyerek sahip çıkan, sanatsever ve misafirperver Van halkına şükranlarımı sunarım.

Rahmetli Naile AKINCI’ nın 75 yılı aşan sanat yaşamı sürecinde tanıdığı, sanatlarını ve insani kişiliklerini çok sevdiği günümüzün tanınmış ustaları konumunda olan ressamların bir bölümü, vefatının birinci yılında İstanbul’da Kızıltoprak Sanat Galerisi’nin onun “anısına“ düzenlediği sergiye katılarak; diğer bir bölümü de, vefatının sekizinci yıldönümünde doğduğu ve kavuşamadığı bu güzel kentte, Van 100. Yıl Üniversitesi tarafından düzenlenen işbu görkemli sergiye iştirak ederek, onun kişiliğine ve sanatına olan sevgi ve saygılarını ortaya koydular. Eşim ve şahsım adına değerli sanatçılarımıza da kalbi teşekkürlerimizi sunarım. Değerli katılımcı sanatçıları belirtmek ve kısaca Çağdaş Türk Resim Sanatındaki seçkin ve saygın konumlarına kısaca değinmek gerektiğinde: Sergi afişinde ve kataloğunda, 1941 yılında yaptığı “ Naile Akıncı Portresi “ yer alan ve 2003 yılında sonsuzluğa göçen büyük usta Avni ARBAŞ ile, bu sergide yer alan en yaşlı ressam konumunda olan, 99 yaşındaki ünlü gravür sanatçısı Doç. A. Fethi KAYAALP; rahmetli Naile AKINCI’ nın can dostları ve Leopold LEVY atölyesinde birlikte eğitim gördüğü meslektaşları konumundadırlar. Doç. A. Fethi KAYAALP güçlü sanatını, 1966’da Tahran, 1967’de Sao Paulo ve 1976’da İskenderiye Bienallerinde kazandığı uluslararası ödüllerle kanıtlamış ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde bulunan “ gravür atölyesini “ yeniden yapılandırarak yüzlerce genç sanatçıyı yetiştirmiştir. Aynı kuşağa mensup olan Prof. Dr. Turan EROL, Ankara’da çeşitli Üniversitelerde yaptığı hocalık ve sanat yazarlığının yanı sıra; güçlü ve özgün sanatını, 1968 yılında Devlet Resim Sergisi Birincilik Ödülüne, 1971 yılında TRT Başarı Ödülüne, 1973 yılında T.C. Kültür Bakanlığı Atatürk ve Cumhuriyet Ödülüne, 1980 yılında Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülüne, TÜYAP İstanbul Sanat Fuarı ve Ankara Sanat Fuarında Onur Sanatçısı Ödülüne değer görülmüş ve adını Türk sanat tarihinde “ Ankara Ekolü “ olarak adlandırılan bir kuşağa önderlik ederek yazdırmış bulunmaktadır. Sergi kataloğunun son tashihleri yapılırken, 5 Mayıs 2022 tarihinde aniden sonsuzluğa göçen Türk resminin ulu çınarlarından Muhsin KUT; henüz öğrencilik sürecinde kazandığı İstanbul Uluslararası Barış Şenliği Resim Ödülü ve Ahmet Andiçen Sanat Ödülü’nün yanı sıra, sanatının olgunluk döneminde, 2013 yılında TÜYAP 19. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarında kazandığı Onur Sanatçısı Ödülü ile, özgün ve sıra dışı sanatını taçlandırmış bulunmaktadır.

Bu sergide yapıtları yer alan ve Naile AKINCI ile aynı kuşaktan saygın bir kadın sanatçı konumunda olan Türkan GÖKSAN’ ın yanı sıra, çeşitli kuşaklardan Türkan Sılay RADOR, Nadide Akdeniz, Prof. Dr. Tülin ONAT, Dilek IŞIKSEL, Demet YERSEL, Prof. Dr. Ayşegül İZER, Meltem AKTAŞ, Prof. Dr. Evren Karayel GÖKKAYA; kazandıkları ulusal ve uluslararası ödüllerin yanı sıra, özgün ve sıra dışı yapıtları ile Türk kadının plastik sanatlar alanındaki gücünü kanıtlamışlar, hoca ve sanatçı olarak kendilerini Türk resminde kabul ettirmişlerdir. Keza, güçlü birer eğitimci olarak yüzlerce sanatçıyı yetiştirerek Türk resmine büyük hizmetlerde bulunan usta ressamlarımız Prof. Dr. Halil AKDENİZ, Prof. Dr. M. Zahit BÜYÜKİŞLEYEN, Prof. Dr. Fevzi KARAKOÇ, Prof. Dr. Aydın AYAN, Dr. Ali DÜZGÜN, Dr. İrfan OKAN, Dr. Ahmet ÖZEL, sadece güçlü birer eğitimci olarak değil; güçlü sanat anlayışlarını yansıttıkları özgün, sıra dışı yapıtları ile, çeşitli ulusal ve uluslararası ödüllere değer görülmüş olan, çağdaş Türk resminin saygın ve tanınmış ustaları konumundadırlar. Naile Akıncı Anısına başlığı altında düzenlenen işbu sergiye katılarak sonsuzluk alemine göçmüş bir meslektaşlarına karşı vefa duygularını en anlamlı şekilde ortaya koyan ve yukarıda sanatsal konumları özetlenen ünlü ressamların yanı sıra; bu sergide sundukları plastik açıdan kusursuz ve birbirinden güçlü yapıtlarla serginin artistik düzeyini en üst düzeye çıkartan genç ustalar arasında; Naile AKINCI’nın sıra dışı sanatına ve insani kişiliğine adeta zaaf düzeyinde hayran olduğu Mahir GÜVEN, sergide bir tanesi Naile AKINCI’ nın yaşlılık dönemini yansıtan başarılı portreleri yer alan Temür KÖRAN, sürekli olarak araştırmaya ve yeniliğe açık tavırları ile saygınlık kazanan Mustafa HORASAN ve Sinan DEMİRTAŞ gibi orta kuşağa mensup saygın ressamların yanı sıra, çok parlak bir sanatsal gelecekleri olacağına inandığım Kadir ABLAK, Mert ÖZGEN ve Burak ERİM gibi sıra dışı genç yetenekler de yer almaktadır. 

         Ayrıca, bu güzel ve kadim kentte doğan, oluşturdukları birbirinden güçlü yapıtları ve sanatçı kişilikleri ile, gelecekte VAN şehrinin gurur duyacağı birbirinden değerli sanatçılar; İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde çok saygın bir iz bırakan Cemil ALTAYLI gibi kıdemli bir sanatçının yanı sıra, bu serginin başarılı küratörü ve geleceğin büyük ustası Dr. Mehmet GÖKTEPE, Fransa’da yaşayan ve kazandığı uluslararası başarılarla ülkemize onur kazandıran Nezir L. KORKMAZ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümündeki öğrencilik döneminde açılan konkurlarda art arda kazandığı ödüller ve mezuniyet sürecinde bölüm birincisi olarak kazandığı Sabancı Ödülü ile dikkatleri üzerinde toplayan Orhan ONUK, halen Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı öğretim üyesi olan Dr. Mehmet Ali GENÇ ve yüksek öğrenimini İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümünde tamamlayan ve 52 yıldan bu yana Türk Pop Müziği alanında olağanüstü başarılarla dolu bir kariyeri sürdürmekte olan, saygın ve entelektüel bir sanatçı konumunda olan Erol EVGİN’ de yer almaktadır. 

         2010 yılında eşim avukat Lale Akıncı ile birlikte, rahmetli annemin unutamadığı memleketini ilk kez ziyaret ettiğimizde; gittikçe ağırlaşan sağlık sorunlarından ötürü, bu güzel kente aidiyetini her zaman vurgulayan rahmetli annem bizimle gelememişti. Türk resminin tanınmış ustalarının katkıları ile düzenlenen “ Naile AKINCI Anısına “ başlıklı işbu sergi ile birlikte; rahmetli annemin çok sevdiği ve unutamadığı memleketine yeniden kavuştuğunu ve Van’ lı hemşehrileri tarafından kucaklandığını hissediyorum. Ayrıca, işbu görkemli serginin onun ölümünden sonra da devam etmekte olan başarılı sanat kariyerine çok farklı ve anlamlı bir değer kattığına da inanıyorum. 12 yıl aradan sonra ikinci kez ziyaret ettiğim bu kadim kentte yaşanan deprem felaketinin, önceden hesaplanması ve öngörülmesi mümkün olmayan bir mimari ve sosyal kabuk değişimine neden olduğunu, bu güzel kentin olağanüstü denilebilecek gelişimini bizzat gördüm. Ve işbu değişim sonucunda, Doğu Anadolu’nun incisi konumunda olan Van kentinin; sosyal, kültürel alanlarda ve turizmde hızla gelişmekte olan bir sahil kenti konumuna ulaştığını da mutlulukla saptadım.

         Serginin çok başarılı küratörü ve değerli Van’ lı genç usta Dr. Mehmet GÖKTEPE’ nin sergi kataloğunda yer alan yazısında, tüm sanatçı duyarlılığını ve vefasını sergileyerek “… Naile Akıncı’ya ve ünlü Türk ressamlarına ait yapıtlarla, kentimizde Naile Akıncı adına bir Modern Sanat Müzesinin açılışının gerçekleşmesini, rahmetli Naile Akıncı’nın unutamadığı memleketi ile yeniden bütünleşmesini ve söz konusu ettiğim bu müzenin ‘ NAİLE AKINCI MODERN SANAT MÜZESİ ‘ olarak, Van 100. Yıl Üniversitesi bünyesinde veya kent merkezinde Van Valiliği / Van Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile açılmasını içtenlikle diliyoruz. “ cümleleri ile kaleme aldığı arzusunun gerçekleşmesini ve işbu serginin Rahmetli Naile AKINCI’ nın asla unutmadığı memleketi Van’ın kültürel ve sanatsal geleceğine katkıda bulunmasını, bir basamak olmasını temenni ediyoruz.
         Bu vesile ile, 13 Mayıs 2022 tarihinde, Van 100. Yıl Üniversitesi’nde verdiğim konferansın bitiminde teveccühleri ile rahmetli annemi ve ailemizi onurlandıran Sayın Rektör Prof. Dr. Hamdullah ŞEVLİ’nin de resmen teyit ettiği işbu arzu, fiilen gerçekleşme aşamasına geldiği takdirde; sanat ortamında “ Lale & Cengiz AKINCI Koleksiyonu “ olarak bilinen ve 2013 yılında açılan 19. İstanbul Sanat Fuarında “ Koleksiyoner Onur Ödülü “ ile ödüllendirilen koleksiyonumuzdan, kurulacak müzeye katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu eşim ve şahsım adına taahhüt ediyor ve Van’lı hemşehrilerime sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. 

Av. Cengiz AKINCIBu yazı 440 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI