Hatay masaj salonu Antalya masaj salonu
Bugun...


CENGİZ GÜMÜŞ

facebook-paylas
RAKAMLAR NE ANLATIR
Tarih: 12-11-2018 13:35:00 Güncelleme: 12-11-2018 13:35:00


 

  34. Ekim ayında öldürülen kadın sayısı. Son günlerde iki ünlü arasında itiş-  kakış/saldırı/ yerde sürükleme/kül tablası eksenli gelişen olayla toplumda şiddet biraz daha yoğun tartışılır oldu.

 

        Özgecan Aslan cinayeti bir ‘milat’ olmuştu, demek isterdim ama bize öyle yutturmuşlar demek ki. 

 

       Son on yılda 2337 kadın, erkek şiddetine kurban gitti. 2337, söylemesi iki saniye sürüyor.Son iki haftadır medya üzerinden yapılan tartışmalar, toplumun bu olaylara bakış açısının sığlığını ortaya koydu. Ne yazık ki seviyemiz Tuğba Ekinci işte. 
 
    Şiddetin her türlüsüne karşı olunmalı. İnsana, hayvana, doğaya… hiçbir şiddet kabul edilemez. 
 
    Şöyle netleştirelim; kadın cinayetleri ve kadına uygulanan şiddet politiktir, erkek egemen toplumun dayatmasıdır, erkçi zihniyetin yansımasıdır. Medya sadece fiziksel şiddeti tartıştırıyor. Oysa şiddetin psikolojik/ekonomik/cinsel boyutları var. Toplumda şiddet korkutucu seviyede.

 

 
       Sorun; eğitim/anneliği yüceltme/kadını önemseme sorunu değildir. Sorun; cinsiyet farkına erkekçi/baskıcı/otoriter/cahil/güce tapan bakış açısına sahip toplumsal yapı sorunudur.
 
        7427. 2017 yılında trafik kazalarında ölen insan sayısı. 

 

 
        Modern-gelişmiş’ toplumlarda kişiler araçlara-makinalara hakim olur. ‘Geri’ toplumlarda araçlar-makinalar kişilere hakim olur, kendine benzetir. 
        Kullandığımız araçlar önem olarak insanın önüne geçiyor. Ülkenin, trafik sorununa bakış açısı değişmedikçe trafik kazaları önlenemeyecek. 

 

       İstenildiği kadar ışık/engel/uyarı/levha bırakılsın sorun çözülmez. Kalıcı, rahat, hızlı, ucuz toplu ulaşımın geliştirilmesi lazım. Toplu ulaşım, raylı ulaşım, motorsuz ulaşım trafik sorunun çözecek. Tabi buna cesaret edecek yerel yönetimler lazım. 
 
      30. Yeni havaalanında iş kazasında ölen işçi sayısı. Havaalanının büyüklüğü, dünyada birinci oluşu, ekonomiye katkısı vs bu yazıda konumuz değil. Konumuz; ölen 30 insan. 

 

 
        Yapılan ‘inşaat’ tan daha çok önem atfetmek lazım 30 insana. Bu tür büyük inşaat işlerinde işi alan firmanın, yüklenicisi olan firmasının, taşeronu firmasının vs vs bulduğu işçilerin güvenliği/sağlığı önemli değildir. 

 

            Önemli olan ‘inşaattır.’ Maliyetin düşürülüp, işin hızlanması gerekir. 30 işçi. 30 can. Hadi yuvarlayalım; yılda ortalama (kayıt altına alınan) 1400-1600 arası işçi iş kazası sonucu hayatını kaybediyor. Tarım, orman, inşaat, taşımacılık sektörleri en çok ölümlü kazanın olduğu sektörler. Lafı dolaştırmanın anlamı yok; iş cinayetlerinin sebebi kar hırsıdır.

 

 

           99. Dünya Ekonomik Forumu “Eğitim Kalitesi 2018” isimli raporda 137 ülke arasındaki sıramız. Şaşırtıcı mı? Değil bence. Sorgulayan, eleştiren, alternatif düşünebilen, teknolojiye hakim, çözüm yolları planlayan, sorun çözme kabiliyeti yüksek, kalıpların dışında, özgür, hayal dünyası gelişmiş, ufku açık, entelektüel, sanat-sporla ilgili, kültürünü bilen/evrensele hakim, özgün, sorumluluk sahibi öğrencilerle üst sıralarda oluruz. Bunun için çaba harcıyor muyuz? Cevabım hayır.

 Efendiler hayat matematikseldir. Matematiksel olan her şey yukarıdaki sayılar gibi insanidir. Algılayınız.Bu yazı 2585 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI