Bugun...


İkram Kali

facebook-paylas
İran aynı İran !
Tarih: 16-05-2022 09:54:00 Güncelleme: 16-05-2022 12:22:00


ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), Pentagon Başmüfettişliğine, İran destekli milislerin Irak’ta Türkiye’ye karşı PKK terör örgütü ile iş birliği yaptığını ve zaman zaman Türkiye’nin kuzey Irak’taki üslerine saldırı düzenlediğini bildirmiş. 

İran-PKK yol arkadaşlığı gizli saklı değil ki. PKK’ya yüzlerce tır ağır silah yardımı yapan, lojistik destek sağlayarak kullanan ABD,  PKK- İran ilişkisinden şimdi rahatsızlık duymuş! Kesin  bölgeyle ilgili yeni  planları var.
 
1980’lı yıllardan itibaren PKK’ya askeri ve lojistik destek sağlayan, Kelereş, Piran, Kasrik, Belecuk ve diğer bölgelerde kamplar açmasına izin veren İran Devleti’dir. ABD bilmiyor mu? 

PKK, İran’ın Türkiye içinde istihbarat toplamasına etkin yardımcı olurken, İran  Türkiye sınırları içinde vur kaç taktiği ile PKK’nın gerçekleştirdiği kanlı eylemlere destek sağlamadı mı? ABD bilmiyor mu?  

İran-PKK dayanışmasından  ( Özellikle İsrail yararına) ABD şimdi neden rahatsız?  Afganistan, Suriye, Irak, Libya son olarak Ukrayna’yı kan, gözyaşı ve kaos içinde bırakan emperyalist ABD’nin derdi başkadır. Ama derdi Türkiye değil. 
 
İran'ın  işbirliğinde, ABD'nin  tavrında şaşırılacak durum yoktur. 

Gerilere gidelim.

1890 yılından itibaren Taşnak, Hınçak ve Armenakan Partisi gibi Ermeni örgütlerinin İran’da şubeler açarak  isyan faaliyetleri yürütmelerine yardımcı olan İran Devleti’ydi. 

 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı Devleti’nde başlayan Ermeni isyan faaliyetlerine İran'dan destek gönderilmesine isteyerek, bilerek engel olmayan İran Devleti’ydi. 
 
Ermenilerin 1895 birinci Van İsyanı ile 1915 ikinci Van isyanında... İngilizlerin, Rusların yanısıra isyancılara önemli destekler sağlayan sınır komşumuz İran Devleti’ydi. 

İran içinde özellikle Van’a yakın olan Tebriz, Salmas, Hoy, Makü ve Urmiye’de Ermeni çetelerinin Türkiye karşıtı örgütlenmelerini sağlayan İran Devleti’ydi.    
  
Ermeni Taşnakların, Tebriz, Salmas, Dilman’da örgüte ait silah fabrikaları ve atölyeler açarak silah imal etmelerine... Rusya’dan kaçak yollarlar getirdikleri silahların montaj ve tamirini burada yapmalarına izin veren İran Devleti’ydi.  

Osmanlı içindeki isyancı Ermenilere, İran’dan Ermeni örgütlerinin silah ve teçhizat taşıyarak isyanların daha da büyümesine katkı sağlayan İran Devleti’ydi.  
 
 İran'daki Ermeni isyancıların, özellikle Van sınırından gizlice girerek, çeşitli terör eylemlerine katılmasına, eylemlerden sonra vur kaç taktiğiyle yine aynı güzergâhlarıdan kamplara geri dönmelerine olanak sağlayan İran Devleti’ydi.
 
İhtilalci Ermenilerin İran sınırını kolaylıkla geçerek Van’da, tehditlerle haraç toplamasına, halkın elindeki mal ve hayvanları gasp ederek İran’a kaçmalarına fırsat veren İran Devleti’ydi.   

Van'ın 1915'te yakılıp yıkılmasına, Ruslar tarafından işgal edilmesine; birlikte yaşayan  komşu halkların dostluk  ilişkilerinin ve geleceklerinin  bozulmasına neden olanlardan biri İran Devleti'ydi. 

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde emperyalist güçlerin, İran’ın teşvik ve destekleriyle ortaya çıkan Ermeni isyanları sonuçta kimseye kazanç sağlamamıştır. Kaybeden masum insanlar, ortak gelecek olmuştur. 

Sonuç olarak…  
Türkiye’yi meşgul ederek zarar veren örgütlerle İran’ın aşkı geleneksel devlet politikasıdır. Bu konularda İran’ın sicili bozuk, suç  dosyası  kabarık, günahı çoktur. 
Dolayısıyla İran  bildiğimiz İran'dır. 

Dünyayı kana bulayan ABD'de kendisine bakısın.Bu yazı 344 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI