Bugun...


KADİR CESUR

facebook-paylas
KiMiN BAŞARISI?
Tarih: 19-04-2021 11:20:00 Güncelleme: 26-04-2021 20:33:00


Ne tuhaf değil mi? Bir anda Van Gölü, Türkiye’nin gündemi oldu. Hatta sadece Türkiye’nin gündemi olarak kalmadı. Dünyaca tanındı. Uluslar Arası Uzay İstasyonu (ISS) ‘de görev yapan kadın bir astronot Kate Rubins tarafından 2016 yılında, uzaydan çekilen Van Gölü’nün göz kamaştırıcı fotoğrafı, yine NASA tarafından düzenlenen Dünya Turnuvası adlı fotoğraf yarışmasında birinci oldu. Devletin zirvesinden tutun, sokaktaki vatandaşa kadar her kesimden insan oy kullanma çağrıları yaptı. O kadar çok oy kullandı ki fotoğraf yarışmasının yapıldığı internet sitesi çöktü. Astronot Rubins’e fahri hemşehrilik verildi, Van kedisi armağan edildi, şehre davet edildi. Geçtiğimiz gün Rubins’in, Uluslar Arası Uzay istasyonundan dünyaya dönüşü bir anda haber oldu. “Rubins döndü” başlıkları, şehrimizin yerel medyasında bile yerini aldı. Rubins, artık bizden biri oldu. Servet harcasak bu kadar iyi bir reklam yapamazdık. Eminim Rubins’de bunun şokunu yaşıyordur. Yıllardır uzayda görev yapan bu kadın, belki de hiç bir zaman bu kadar takdir edilmemiştir. Oysa kim bilir belki de uzay istasyonunda görev yaptığı bu kocaman süre boyunca ne kadar çok bilimsel keşife imza atmıştır. Sözün özü Rubins de servet harcasaydı bu kadar hayran toplayamazdı.

 

Yazımın başında “Ne tuhaf değil mi?” demiştim. Şimdi tuhaf olan kısmını açıklamak isterim. Yıllardır Van’daki bir çok sivil toplum kuruluşu, aktivistler, odalar, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri Van Gölü Koruma Kanunu’nun çıkması için mücadele ediyor. Van Gölü’ne dikkat çekmek için bir çok etkinlik ve farkındalık çalışmaları yapılıyor. Mecliste defalarca gündeme geliyor. Üstelik yapılan çalışmaların bir çoğu ulusal anlamda ses getirebilecek kadar büyük çalışmalar... Fakat ne yazık ki yapılan çalışmaların hiç biri Rubins’in çektiği fotoğraf kadar ses getirmedi. Elbette yerelde yapılan farkındalık çalışmalarının uluslararası bir fotoğraf yarışması kadar dünya çapında ses getirmesi beklenemez. Fakat üzülüyorum. “Yerelde yapılan çalışmalar hiç mi duyulmadı?” diye düşünüyorum. Söz konusu; gölün fotoğrafını çekmek ise binlerce fotoğrafı çekilmiştir bu güne kadar Van Gölü’nün. İddia ediyorum dünya çapında ödül alabilecek kadar enfes fotoğraflar çıkmıştır bizim sanatçılarımızın objektiflerinden. Mesele o değil! Mesele o fotoğrafın uzaydan çekilmiş olması... İşte tam da bu noktada sağlamca bir düşünmek lazım! “Fotoğrafı uzaydan çeken neden biz değiliz?” diye sormak lazım.

 

Şimdi sizlere soruyorum. Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafının birinci olması kimin başarısıdır? Fotoğrafı çeken astronotun mu, oy kullanan bizlerin mi?  Uluslar Arası Uzay İstasyonu’nundan bu fotoğrafın çekilmesi Amerika’nın başarısı mıdır yoksa Van Gölü’ne ev sahipliği yapan ülkemizin mi? Kimin başarısıdır? Astronot Rubins, Van Gölü’nün değil de dünyanın herhangi bir coğrafyasındaki herhangi bir yerin fotoğrafını çekerek de birinci olamaz mıydı? Bu başarıyı kutlaması gerekenler Van Gölü’nü korumayı bile başaramayan bizler miyiz?

 

Kısa adı ISS olan Uluslar Arası Uzay İstasyonu hakkında, uzay meraklısı biri olarak biraz bilgi paylaşmak isterim.

İngilizce adı International Space Station’dur. Dünya’nın alçak yörüngesine yerleştirilmiş, kul yapısı bir uzay üssüdür. Aslına bakarsanız “üzerinde yaşanabilen bir uydudur” da diyebiliriz. Uluslararası Uzay İstasyonu, tıpkı bir birine geçen oyuncaklar gibi modüler bir yapıya sahiptir. Bu istasyonun ilk parçası 1998 yılında uzaya gönderilmiştir. 2000 yılından beridir mürettebat barındırmaktadır. Bu güne kadar 15 farklı milletten astronota ev sahipliği yapmıştır. Uluslararası Uzay İstasyonu, dünyanın etrafında bir günde yaklaşık 16 tur dönüyor. Yani biz burnumuzun dibindeki Van Gölü’nü göremezken istasyondaki astronotlar ve kozmonotlar günde 16 defa görüyor. Dünya’dan uzaklığı 330 - 435 km arasında değişiyor. 2024 yılına kadar görev yapması planlanan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda şu anda farklı milletlerden 7 kişilik bir mürettebat bulunuyor.Sözün sonuna doğru bir kaç cümle daha eklemek isterim. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu inşa eden biz değiliz. Onu uzaya gönderen biz değiliz. İçinde bilimsel çalışmalar yapan biz değiliz. O fotoğrafı çeken de biz değiliz. Buna rağmen en çok sevinen biziz. Peki kutlanması gereken hiç bir yönümüz yok mu? Elbette var! İlk kez oyumuzu siyasi olmayan bir şey için kullandık ve bizim oylarımız ile kazandı.“Biz nasıl ki bu fotoğrafı çektiği için Rubins’e teşekkür ediyorsak, bizim oylarımızla kazandığı için onun da bize teşekkür etmesi gerekir.” diyerek kapatıyorum.

Huzurla kalın...Bu yazı 932 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI