Bugun...


Orhan Olgun

facebook-paylas
HAKKI HAKKA TESLİM ETMEYİ NE ZAMAN ÖĞRENECEĞİZ?
Tarih: 07-06-2021 14:20:00 Güncelleme: 08-06-2021 21:10:00


Çok güzel şarkı okuyan bir sanatçıya alkışla hakkını teslim edersin,onun gibi söyleyemediğin içindir alkışlarsın.Bir tiyatrocu gibi belki de oynayamazsın. Bir ressam gibi çizemez, bir fotoğraf sanatçısı gibi çekemezsin. Hakkını teslim etmek için alkışlarsın, översin teşekkür edersin.Teşekkür ederken küçük düşünmezsin.
 
Bir futbolcu gibi oynayamazsın, belki onun gibi olmak istersin, yeri geldiği zaman hakkını teslim edersin. Usta gazeteciler vardır tarihe not düşen; Ali Kırca, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı gibi... Onlar gibi olmak istersin ama rol çalamazsın.
 
Yukarıda saydığım örnek gibi hakkını hakka teslim edersin, bu bir erdemliktir, bir saygıdır.
Eski Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, göreve atandıktan sonra bakan ve bakanlıktan bazı yetkililerin de olduğu bir toplantıya katılıyor. Konu: gümrük kapıları... Gümrük Bakanı Bülent Tüfekçi, ilk toplantıda Türkiye'de bulunan birçok sınır kapısı ile alakalı çalışma yürütüleceğini ve bazı kapıların yeniden elden geçirileceğini ifade ediyor.Toplantıda hangi kapıların yeniden revize edileceği listesinde Vanı görmeyen Fatih bey, "Bu kapıların içinde Van varmıdır?" yönündeki sorusuna bakanlık börokratlarından ''hayır'' cevabını verince Fatih bey, "O zaman benim burada bir işim yok, bırakın ben gideyim bakan yardımcısı olmamın ne anlamı var ben yokum." diye resti çeker. Bunun üzerine bakanlık börokratları ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yelkenleri indirir ve Van moderinize edilecek kapılar arasına alınır.
Gel zaman geç zaman kapının projesi çıkar, bütçesi onaylanır ve inşaası tamamlanır. Kapının açılışı için büyük bir tören hazırlanır. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bakanlar, milletvekilleri protokol konuşmalarında verdikçe gazı, verdikçe gazı verdiler. Her kez kendinden söz ettikçe etti. Kimler yoktu ki protokol konuşmalarında. Bir tek Fatih Çiftçi yoktu. Aile resmi verdiler. Bir tek Çiftçi yoktu. Kimse olayı anlatmadı. Kimse "Fatih Çiftçi'nin baskısı ve müdahalesi ile yapıyoruz" demedi, diyemedi. Fatih beyin hakkını teslim edecek bir babayiğit çıkmadı.
 
Eski Van Valisi şimdinin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Van'a atandıktan aylar sonra kendisi ile tanışma fırsatım oldu. Sohbet esnasında kendisine bir soru sormuştum. En büyük hedefiniz nedir?
En büyük hedefim,  "Van Gölü'nü kirlilikten kurtarmak. Arıtma tesisimiz yüzde 25 ile çalışıyor. Van Gölü ölüyor bizde izliyoruz" dedi.
Birkaç ay sonrası kendisi ile yine bir sohbet esnasında bu konu açıldı. "Van Gölü'nü kurtarıyoruz" dedi. "Proje hazıladım kapı kapı dolaşıyorum Orhan bey" dedi. "Sonunda bu projeyi bitireceğim" dedi.
 Proje bütçesinin büyük bir kısmı geçti. Proje inşaasına geçildi. Proje bitti. Murat valiniin bu proje için ne kadar çaba gösterdiğini nasıl emek verdiğini yakinen bilen biriyim.Biyoljik Arıtma Tesisinin 
açılışı yapıldı. Birçok protokol konuşması yaptı.Yine unuttuk, yine eski vali Zorluoğlu'nun isimi geçmedi. Eski valiye tek bir teşekkürü çok gördük. Ki bana göre ne AK Partili bir belediye nede HDP'li bir belediye böyle bir projeyi asla geçiremezdi, yapamazdı.
Unutmayın Vefa sadece İstanbul'da bir semt ismi değildir.


Bu yazı 3173 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI