tempobet

istanbul escort

Bugun...


Osman Nuri YILDIZ

facebook-paylas
CHP VAN’DA MİLLETVEKİLİ ÇIKARABİLİR Mİ?
Tarih: 18-07-2019 10:12:00 Güncelleme: 18-07-2019 10:12:00


 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçları belli olduktan sonra 23 Haziran gecesi Twitter hesabımdan şöyle bir paylaşım yapmıştım:

 

“CHP'nin İstanbul başarısının elbette Doğu ve Güneydoğu'da da yansımaları olacaktır. CHP süreci doğru yönetmeye devam ederse eğer Diyarbakır, Van ve Mardin başta olmak üzere bölge illerinden milletvekili çıkarması sürpriz olmayacaktır.”

 

Evet, CHP’nin bundan böyle Diyarbakır, Van, Mardin başta olmak üzere bölge illerinden milletvekili çıkarması en azından benim için sürpriz olmayacaktır. Yeter ki CHP yönetimi bu işe inansın, yeter ki CHP yönetimi öğrenilmiş çaresizliğini yensin.

 

CHP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin gibi büyükşehirleri açık ara kazanması CHP’nin bölgede milletvekili çıkarma şansını her halükarda artırmaktadır. Ama asıl Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olduktan buyana izlediği politikalar bölge insanını CHP’ye yakın kılmaktadır.

 

Kılıçdaroğlu’nun uyumlu kişiliği, uzlaşmacı yanı, sakinliği, ağırbaşlılığı, meselelere soğukkanlı yaklaşımı, Sezgin Tanrıkulu, Şerdil Dara Odabaşı (Kadıköy Belediye Başkanı) gibi isimleri partide öne çıkarması bölgede her geçen gün CHP’nin artı hanesine yazıldı.

 

Bölgede CHP’ye olan antipati yıllar sonra sempatiye dönüştü. Belki bu sempati oya dönüşmedi ama CHP nefret edilen bir parti olmaktan çıktı.

 

Bölgede ister AK Partili olsun, ister HDP’li kiminle konuşsanız CHP’nin bölgede milletvekili çıkarması gerektiğinden dem vuracaktır size. Bölge insanı, HDP için baraj kaygısı taşımasaydı, CHP belki bazı illerde geçen seçim (2018) milletvekili çıkaracaktı. Bölge insanı nasıl HDP’nin her daim mecliste temsil edilmesini istiyorsa, aynı şekilde CHP’nin de bölgede temsil edilmesini istiyor artık.

 

İşin doğrusu bölgede birçok seçmen 2 partili yapının bölge için sağlıklı olduğuna inanmıyor. 

 

HDP, AK Parti gibi partilerin yanında bölgede CHP, SP gibi partilerin de milletvekili çıkarmasını istiyor. Son dönemde 2 partinin de tabanları milletvekillerinin performansından hiç memnun değil. Van için konuşacak olursak, artık sadece Van’ın sorunlarıyla ilgilenecek, Van’ın sorunlarını gündeme taşıyacak milletvekillerine de ihtiyaç olduğu görülecektir. CHP, Van’ın sorunlarını meclis gündemine taşıma iddiasında olan adaylar gösterir ve seçmeni adayların bu meziyeti konusunda inandırırsa sempatinin oya dönüşmesinin önünde kimse duramaz.

 

Bunun için CHP’nin atması gereken adımlar var. Bölge illerine yönelik bazı ciddi projeler genel başkan, olmadı genel başkan yardımcısı düzeyinde dile getirilirse, önümüzdeki genel seçimler için hazırlanacak beyannamede Vangölü Koruma Kanunu, VAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Kuzey Vangölü Demiryolu Projesi, Van - Diyarbakır arası otoban ve hızlı tren projesi gibi doğrudan bölge insanının yaşam kalitesini etkileyecek başlıklar yer alırsa, bunun oya dönüşmemesi için bir neden göremiyorum. CHP, bölge insanının karşısına bölgesel bir vizyonla çıkarsa bölgede umduğunun ötesinde bir rüzgar yakalayabilir.

 

CHP için bölgede en büyük handikap HDP’nin baraj meselesi. Bölge insanı HDP’nin baraja takılmayacağından emin olursa CHP’den desteğini esirgemez. CHP, bölge için adımını erken atmalıdır. İstanbul seçimlerinin kazanılmasında önemli rol oynayan Gülfen Saydan Sanver, Necati Özkan gibi isimleri bölgeye göndermelidir. Bu isimlerin hazırlayacağı raporlar CHP için çok önemlidir. CHP bunun için seçimleri beklememelidir. Şimdiden sahada yapılacak çalışmalarla CHP bölgede bir ön alabilir. CHP, bölgede göstereceği adayları çok önceden açıklamalıdır. O adaylar seçim çalışmalarına diğer partilerin göstereceği adaylardan önce başlamalıdır.

 

Şahsen HDP ve AK Parti’yle birlikte başta CHP olmak üzere diğer partilerin de bölge illerinde vekil çıkarmalarını çok isterim. Bu beraberinde bölge siyasetinde rekabeti, rekabet beraberinde kaliteyi getirecektir.Bu yazı 1082 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


sanalbasin.com üyesidir
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI