Bugun...
facebook-paylas
VAN'I DÜŞÜNÜRKEN
Tarih: 02-06-2022 10:25:00 Güncelleme: 02-06-2022 10:25:00


Memleketim, doğup büyüdüğüm, ilk gençlik yıllarımı yaşadığım Van, aklıma geldikçe, düşündükçe kederleniyorum.

 Bir zamanlar "Doğunun Paris'i" diye anılan memleketimin çilekeş bir tarihi var. 1915'de yakılıp yıkılmışken kozasından çıkan bir kelebek gibi yeniden doğdu. Birkaç deprem, en büyüğü 2011'de olan son 2 depremden sonra bir kez daha kozasından çıktı bu kelebek. Her kozasından çıktıktan sonra ne göç edenler, ne kalanlar ne de çevre illerden daha kötü koşuldayken bir umut Van'a gelip yerleşenlerin ilk Van'la uzaktan, yakından ilgisi yok. Gidenlerin hatıralarında, kalan ve gelenlerin içinde alttan alta yanan bir ateş gibi Van.

Gelenek ve göreneklerine, o hoşgörüsüne, kültürüne de yansıyan bir genişleme, büyüme yaşayan günümüzde adı Van olan bir kent var. Kendi gerçeğini geçmişte bıraktıklarıyla tamamlamaya çalışan kenti, günümüz gerçekçiliği bir kez daha acımasızca sarmış durumda.

Van Milli gelirde 81 il içinde 78. sırada.

İşsizlikte 81 il içinde 77. sırada.

Eğitim, okullaşma ve özellikle kız çocukların eğitiminde 70. sıralarda.

AKP döneminde Doğu ve Güneydoğuya özgü açıklanan 8 kalkınma projesine ve teşviklere rağmen o yatırımlardan ya 4 duvar kalmış ya da her yatırım vaadi kağıt üzerinde kalmış.

Güya 395 yatırım ve tesisin açılışını Sn. Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Bir kişi o tesisleri ve o tesislerde kaç kişi istihdam edildi biliyor mu?

Başbakanken Sn. Ahmet Davutoğlu Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Projesini açıkladı Van cazibe merkeziydi. Ne oldu?

Başbakan Binali Yıldırım sayısız tesis açılışını ala-i valayla yaptı. Ne oldu?

Van Gölü çevresindeki belediyeler, işletmeler, tesisler atıklarını doğal depolama alanı olarak gördükleri  göle deşarj ediyorlar. Umarım yeni Vali  ve kayyum belediye başkanı bitirir, hatta öteki göl kıyısı belediyeleri de uyarır.

Doğal fosseptik deposu olan Van Gölü temizlenir bölgenin, hatta İran ve Irak'ın turizm merkezi olur.

Çevre yolu kaç vali eskitti ben unuttum. Yeni vali ve kayyum belediye başkan vekili  bitirir belki!!!

Tarım,  özellikle müthiş bir hayvancılık potansiyeli olan Van, önüne düşecek, yol gösterecek bir yetkili, bir sivil toplum kuruluşu ya da kişi bekliyor. İyi bir organizasyonla büyük illerin et ihtiyacı karşılanır.  Süt kurumunu özelleştirdik! pardon kapattık! Şimdi yeni yeniden, bir umut...

Devlete ait 4-5 fabrika vardı, binlerce işçinin çalıştığı. Her sorunu halletmiş, refahta zirveye ulaşmışlık  rüyası gören yöneticilerimiz ya devlet yün, ayakkabı, yem gübreyle mi uğraşır diye güya özelleştirdiler. Aslında kapattılar. Kimse itiraz etmedi,  "yarınlarda çocuklarımız nerede çalışacak" diye kimse sormadı. Şimdi gençler, analar, babalar boş gezenin boş kalfası...

1923'te vilayet merkezi olan Van'a bugüne kadar 64 vali geldi. Katkısı  olan vali sayısı bir elin parmaklarını geçmez, ki, bu valileri son 5-6 sı hem vali, hem kayyum belediye başkanı. Ancak karanlığı bir türlü alaca karanlığa bile dönüşmüyor.

Benim uzakta olan, yalnızlık, çaresizlik, umutsuzluk, işsizlik ve eğitimsizlik içindeki güzelliği bile geçmişte kalan, yeşile hasret kentim, elbet makus talihini yenecek bir potansiyeli bulacaksın. Ancak o potansiyeli başkasından bekleme. Kendi göbeğini kendin keseceksin buna göre düşün...Bu yazı 322 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI