-

Van’da mutlaka gidilmesi gereken yerler…

Doğasıyla ve son zamanlarda oldukça yoğun talep gören turizmiyle ün kazanan Van’a geldiyseniz mutlaka bu yerlere gitmelisiniz. İşte o yerler…

mask

Doğu Anadolu, Türkiye'nin en kozmopolit, tarihi renkliliğe ve derinliğe sahip bölgelerinden biridir. Bu bölge, hem tarihi zenginlikleri hem de doğal güzellikleriyle ünlüdür ve gezginlere keşfetmeye değer birçok rota sunar. Ayrıca, burada tadabileceğiniz kendine özgü geleneksel yemekler, kültürel bir deneyim yaşamak isteyenler için damakları tatlandırır.

Doğu Anadolu'nun kendine has lezzetleri, gastronomi tutkunları için kaçırılmayacak fırsatlar sunar. İşte bu bölgede mutlaka denemeniz gereken bazı lezzetler: Çiriş Pilavı, Kurut Aşı, Van Balığı, Kavut…

Van'da Gezilecek Yerler

Van, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kendine özgü lezzetleriyle ünlü bir şehir. Ancak, bu güzellikleri keşfederken doğru mevsimi seçmek önemlidir. Van'ı ziyaret etmek isteyenler için en ideal mevsim kesinlikle yaz aylarıdır.

Kış aylarında Van oldukça soğuk bir iklim yaşar. Yüksek dağları, platoları ve vadileri olan bu bölge, kışın sert geçer. Sıcaklık sıfırın altına düşebilir ve kar yağışı oldukça yoğun olabilir. Bu durumda ulaşım sıkıntıları yaşanabilir ve dışarıda dolaşmak zorlaşabilir. Bu nedenle, Van'ı kışın ziyaret etme konusunda daha temkinli olmak gerekir.

Van haber

2/21
1. Van Kalesi mask

1. Van Kalesi

Şehre gelenler tarafından en çok merak edilen yapılardan biri Urartularca inşa edilen Van Kalesi’dir. M.Ö 800’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile şehrin en görkemli yapılarından birini oluşturan kalenin Van Gölü’nü ve Eski Van’ı görmesi de ortaya harika bir manzaranın çıkmasını sağlıyor. Restore edilen kaleye çıkmayı kolaylaştıran merdivenler sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan kalenin bulunduğu tepeye çıkılıyor. Kale, Van merkezden 5 km kadar uzaklıkta bulunuyor.

3/21
2. Van Evleri mask

2. Van Evleri

Van’ın Kalecik Mahallesi’nde yer alan tarihi Van Evleri, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret eden mevkilerden biri. Bu alan 1915 Ermeni isyanları sonucunda bölgede yaşanan Ermenilerin yaktıkları evlerin yeniden inşa edilmesiyle oluşan bir mahalle. Koruma altında olan mahalleye çivi çakmak bile yasak. Oldukça şirin bir kasaba görünümü verilen yerin kerpiçten ve ahşaptan inşa edilen evleri bir veya iki katlı. Yatay mimariye hakim bölgenin görünümü modern mahallere göre çok daha rahatlatıcı.

4/21
3. Cumhuriyet Caddesi mask

3. Cumhuriyet Caddesi

Her şehrin yükünü taşıyan özel mi özel caddeleri bulunur. Van’daki Cumhuriyet Caddesi de hareketin ve eğlencenin olduğu caddeler arasında. Dükkanları, kafeleri, insan trafiği ve AVM’leri ile şehrin modern yönünü keşfetme ihtiyacı hissedenler tarafından gezilmesi gereken bir mekan. Ayrıca bu rotaya yakın Sanat Sokağı’da gezilecek yerlerden biri. Müze ve butik sanat sergileri yapılan mekanları bulunan sokağın havası oldukça güzel.

5/21
4. Van Müzesi mask

4. Van Müzesi

Van’ın tarihini merak edenler ve az çok bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından ziyaret edilen müzenin geçmişi 1932’ye kadar dayanıyor. Bu dönemde başlatılan kazılar sonucunda Urartu, Karakoyun ve Akkoyunlular’dan kalma eserler gün yüzüne çıkarılıyor. Çıkarılan eserler sergileniyor ancak Van Müzesi’nin günümüzdeki modern ve kurumsal niteliğini kazanması 1972’de gerçekleşiyor. İki katlı müzede birçok esere rastlamak mümkündür.

6/21
5. Akdamar Kilisesi mask

5. Akdamar Kilisesi

Van’ın Gevaş ilçesi sınırlarında yer alan Akdamar Adası üzerine Ermeni Kralı tarafından bir keşişe inşa ettirilen kilisenin geçmişi oldukça eskidir. Ermeniler tarafından önemsenen kilise belli bir döneme kadar kapalıyken günümüzde ayin günlerinde açık olan ve ziyaret edilen bir yer. Küf taş kullanılarak inşa edilen kilisenin dış cephesindeki taş kabartma örnekleri çok değerlidir. Mimari yapısı bakımından haç planına uygun inşa edilen kilisenin dış cephesindeki taşların Tevrat’taki günlük yaşamı yansıtıyor.

7/21
6. Erciş Kaplıcaları mask

6. Erciş Kaplıcaları

Bölgenin volkanik araziye sahip olmasından kaynaklı zengin bir termal altyapısına sahip olduğunu ifade edelim. Van’ı ziyaret etmişken yorgunluk ve stres atmak için Erciş’te yer alan kaplıcalar ziyaret edilebilir. Stresi alan, vücudu dinlendiren ve deri hastalıklarına karşı koruyucu kaplıca sularında şifa bulabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

8/21
7. Van Kedileri mask

7. Van Kedileri

Van’da bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından kurulan Van Kedisi Evi, ziyaret planınız arasında bulunması gereken bir yer. Van kedisinin neslini korumak amacıyla açılan evde hem hastalanan Van kedileri tedavi ediliyor, hem de üremeleri için uygun ortam hazırlanarak, yeni doğan Van kedi yavruları özenle bakılıyor. Değişik göz renklerine sahip, bembeyaz tüyleri ile dünyaca tanınan Van kedilerini daha yakından görmek büyük bir heyecan yaratıyor.

9/21
8. Vanadokya mask

8. Vanadokya

Van’ın Başkale ilçesindeki Yavuzlar Köyü sınırlarında yer alan Vanadokya, Yiğit Dağı'nın püskürttüğü lavların rüzgarla aşınması sonucu oluşan Peri Bacaları'nın en iyi örneklerine sahip. Koruma altına alınan bölgeye yabancı ve yerli turistler ilgi gösteriyor ve alanın Türkiye turizmine kazandırılmasına yönelik önemli projeler var. Henüz yeteri kadar bilinmeyen alanın tanıtımı ile kısa sürede yüksek ziyaret sayısına ulaşması önemli bir turizm potansiyelinin kanıtı gibi.

10/21
9. Erciş Balık Bendi mask

9. Erciş Balık Bendi

Van’da hiçbir şey olmasa ve sadece İnci kefalinin mücadele yolculuğuna şahitlik edilecek mucize görüntü bulunsa, Van’a gelmek için başka sebep aramaya gerek kalmaz. Erciş Bendi, İnci kefalinin göç yoludur, daha doğrusu Van Gölü’nün sodalı suyunda yumurtlama yapmayan İnci kefalinin Deli Çayı’nı geçerek tatlı suya ulaşma hikayesine tanıklık edilen yerdir. Deli Çayı’nın şiddetli akıntısının aksine yüzmeye çalışan kefallerin oluşturduğu görüntü ve ortaya çıkan mücadele görülmeye değer bir doğa olayıdır.

11/21
10. Atatürk Kültür Parkı mask

10. Atatürk Kültür Parkı

İpekyolu ilçesinde bulunan kültür parkı yazın en çok tercih edilen piknik alanlarından biri. Yöre halkının şehrin kalabalığından uzaklaştığı ve dinlenmek için sığındığı bir alan denilebilecek parkın Van Kalesi manzarası ve başarılı yeşillendirme projeleri nedeniyle gayet nezih bir ortam sunuyor. Doğa içinde gezmek ve temiz hava almak için tercih edilecek bir yürüyüş parkuru da var.

12/21
11. Kurtuluş Parkı mask

11. Kurtuluş Parkı

Van’ın merkezinde yer alan Kurtuluş Parkı, genci yaşlısı herkese hitap eden ve endemik çiçeklere sahip ekolojik açıdan zengin bir alan. Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, ahşap köprüleri ve süs havuzları gibi alanı zenginleştiren peyzaj çalışmalarıyla çok iyi bir ortam yaratılmış. Van’ın merkezini keşfetmek isteyenler tarafından mutlaka gezilmesi gereken rotalardan biri.

13/21
12. Van Gölü mask

12. Van Gölü

Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü, suyu sodalıdır ve nadir bir tür olan inci kefaline ev sahipliği de yapar. Üzerinde feribot seferleri yapılan tek göl olma unvanına sahiptir. Bitlis ve Van arası vapur seferleri söz konusudur. Su seviyesi mevsimden mevsime farklılık gösterir, 120 km uzunluğuna sahip gölün görüntüsü denizi andırır. Volkanik set gölü özelliğine sahiptir.

14/21
13. Erçek Gölü mask

13. Erçek Gölü

Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Erçek, kuş cenneti olarak da bilinir. Mutlaka görülmesi gereken bir yer çünkü Türkiye’deki 450 kuş türünün hemen hemen yarından fazlası burada yer alır. Ayrıca konargöçer kuş türünün de uğrak alanları arasında bulunur. Flamingo, yaz ördeği, batağan ve cilbit gibi her yerde karşılaşılması mümkün olmayacak kuşları yakından görme deneyimini yaşayabilirsiniz.

15/21
14. Muradiye Şelalesi mask

14. Muradiye Şelalesi

Van’ın doğal güzellikleriyle yakından ilgilenmek isteyenler tarafından görülmesi gereken alanların başında Muradiye Şelalesi geliyor. Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan ismini alan şelalenin bulunduğu alanda doğa yürüyüşleri oldukça popüler. Kuş seslerine karşılan şelalenin şırıltıları, bol oksijen ve temiz hava dinlenmeniz ve yenilenmeniz için fırsat sunuyor.

16/21
15. Van Gölü Adaları mask

15. Van Gölü Adaları

Van Gölü üzerinde irili ufaklı birden fazla ada var. Doğal güzelliklere sahip adalardan biri de Adır Adası. Bu adanın özelliği çok eski bir yerleşim yeri özelliği göstermesi. Günümüzde yerleşim alanı olarak kullanılmasa da eskiden kalma manastır ve kiliseler, köy evleri halen korunuyor. Doğal güzelliğinin bozulmaması adına turizme açılmayan adanın gezilmesi için Van Gölü’nden vapur seferleri düzenleniyor. Van’ın doğal zenginliklerini merak edenler tarafından gezilebilecek bir ada.

17/21
16. Çağdaş Aquapark mask

16. Çağdaş Aquapark

Van’ın merkezinde kurulu su parkı eğlenmek ve yazın bunaltıcı sıcağında serinlemek için en ideal yerlerden biri. Van’da tek su parkı Çağdaş Aquapark’tır ve sahip olduğu su kayakları ve havuzları ile misafirlerine eğlenceli bir su parkı deneyimi yaşatır.

18/21
17. Abalı Kayak Merkezi mask

17. Abalı Kayak Merkezi

Şehre kışın gidenlerin mutlaka uğramaları gereken yerlerden biri de Abalı Kayak Merkezi. Kayak eğitimlerinin verildiği merkezin kar kalitesi ve pist uzunluğu ideal bir kayak merkezi haline dönüşmesini sağlıyor. Türkiye’nin değişik bölgelerinden misafirlerini ağırlayan kayak merkezi, Van merkeze 35 km uzaklıkta.

19/21
18. Edremit mask

18. Edremit

Edremit Sahil şehrin en merkezi denilebilecek yerlerinden biri. Aşıkları, yalnız kalmak isteyenleri, hikaye yazanları ve daha birçok insan profiline burada rastlamanız mümkün. Van merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilecek alanda restoran ve kafeler sırasıyla dizili. Restoranların en meşhur menüsü ise, İnci kefali.

20/21
19. Akdamar Adası mask

19. Akdamar Adası

Van’daki ikinci büyük ada Akdamar… En eski yerleşim yerlerinden biri. Doğal bitki örtüsü nedeniyle ziyaret edilen popüler bir yer. Van Gölü’nden kalkan feribot ile adaya ulaşmak mümkün. Yeşilin mavi ile buluştuğu alanın koruma altında olduğunu da not edelim. Meşhur Ermeli kilisesi de bu adanın sınırları içerisinde.

21/21
20. Erek Dağı mask

20. Erek Dağı

Neredeyse yılın her ayı kar örtüsüne bürülü dağın küçüğü Erek Dağı, amatör tırmanıcılarını bekliyor. Yürüyüş alanlarına sahip dağın doğal bitki örtüsünü keşfetmek ve doğa gezintisi yaparak akciğerleri oksijenle depolamak için adrenalin dolu bir gezi. Van merkeze 10 km uzaklıkta yer alan Erek Dağı en çok ziyaret edilen milli park alanları arasında.

15 Eyl 2023 - 12:07 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.