Van’da ''Harezmi Eğitim Modeli'' Çalışmaları Devam Ediyor

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ''Harezmi Eğitim Modeli'' çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Muradiye ilçesi - Cumhuriyet ilkokulu, Erciş ilçesi - Sezai Karakoç Anadolu Lisesi,  İpekyolu ilçesi - Van Atatürk Anadolu Lisesi Harezmi Eğitimi uygulama okulları arasında yer aldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ''Harezmi Eğitim Modeli'' çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Muradiye ilçesi - Cumhuriyet ilkokulu, Erciş ilçesi - Sezai Karakoç Anadolu Lisesi,   İpekyolu ilçesi - Van Atatürk Anadolu Lisesi Harezmi Eğitimi uygulama okulları arasında yer aldı.

Hârezmî Eğitim Modeli çalışmaları ve süreçleri 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı  Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün destekleriyle üniversite paydaşlığında İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlediği çalıştaylar ile başladı.

 Hârezmî Eğitim Modeli; disiplinlerarası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı, iş birliğini benimseyen, Fen ve Bilgisayar Bilimi Öğretimini Sosyal Bilim dallarıyla bütünleştiren bilgi işlemsel düşünme becerilerinin hayata adapte edildiği, programlama ve öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, robotik ve oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen disiplinlerarası bir eğitim modelidir.

Van’da ''Harezmi Eğitim Modeli'' Çalışmaları Devam Ediyor

ülke adına Endüstri 5.0 alanında eğitim stratejisinin belirlenmesinde yardımcı olmak; disiplinler arası bakış açısıyla Bilgisayar bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Matematik gibi alanların nasıl bütünleştirilebileceğinin çerçevesini çizmek; örnek ders uygulamaları ve planlarıyla eğitim sistemine katkıda bulunmak amacıyla çalıştay sonrası hazırlanan rapor ile Hârezmî Eğitim Modeli uygulama süreci başladı. Bakanlık Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 17-18 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen Eğitimde Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi etkinliği kapsamında Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri" yarışmasında Türkiye 1.si olmuştur.

Eğitim ve öğretim alanında kullanılan materyal ve etkinliklere ek olarak yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesi, eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması, etkin öğretim tekniklerinin belirlenmesi ve örnek eğitim çalışmalarına modellik ederek yaygınlaştırılması amacıyla 2017-2018 Eğitim/Öğretim yılında Hârezmî Eğitim Modeli 14 ilde uygulanmaya başlanmış, yıl sonu raporu sonucunda İl Milli Eğitim Müdürlükleri inisiyatifinde halen devam ettirilmektedir.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında başvurular tüm illerimize açılmış ve 58 ilimizden 263 okulumuz başvuru yapmıştır. Başvuru yapan ve Hârezmî Eğitim Modeli öğretmen eğitimini talep eden illerimizde hizmet içi eğitim planlanmış ve öğretmen eğitimleri sonrası 24 ilimizde Hârezmî Eğitim Modeli uygulanmıştır.

2021-2022 Eğitim/Öğretim yılında başvurular tüm illerimize açılmış ve İstanbul'da 39 ilçede 370 okulumuz 400 ekiple başvuru yapmıştır. Ayrıca yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Türkiye genelinde Hârezmî Eğitim Modeli' ne İstanbul dışında 59 ilimizde 311 okul başvuru yapmıştır. 2022- 2023 Eğitim/Öğretim yılında başvurular tüm illerimize açılmış ve İstanbul'da 39 ilçede 472 okulumuz 576 ekiple başvuru yapmıştır. Ayrıca yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Türkiye genelinde Hârezmî Eğitim Modeli' ne İstanbul dışında 55 ilimizde 346 okul 362 ekiple başvuru yapmıştır. 2023-2024 Eğitim öğretim yılında Hârezmî uygulama dersini okullarında uygulamak isteyen okullarımız için ''harezmi.meb.gov.tr'' adresinden yeni dönem başvuruları yapılmıştır. 2023 ? 2024 Eğitim Öğretim yılında 788 Başvuru yapılmıştır.

Van’da; Muradiye ilçesi- Cumhuriyet ilkokulu, Erciş ilçesi- Sezai Karakoç Anadolu Lisesi, İpekyolu ilçesi- Van Atatürk Anadolu Lisesi Harezmi Eğitimi uygulama okulları arasında yer aldı

08 Oca 2024 - 16:28 - Eğitim

Mahreç  Yeşim Aşan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.