Deva Partisi’nden Van’ın Sağlık Sistemine yönelik Açıklama

DEVA Partisi Van İl Başkanlığı, düzenlediği haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. İpekyolu İlçe Başkanı Eray Bilgisel, sağlık alanındaki yetersizliklere odaklanarak Van'daki sorunlara dikkat çekti.

DEVA Partisi Van İl Başkanlığı, düzenlediği haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. İpekyolu İlçe Başkanı Eray Bilgisel, sağlık alanındaki yetersizliklere odaklanarak Van'daki sorunlara dikkat çekti.

Bilgisel, Van'daki hastanelerde alınamayan randevuların ve konulamayan teşhislerin hala varlığını sürdürdüğünü belirterek, yerel seçimlerde seçilmeleri durumunda sağlıkta atılım eylem planıyla herkes için erişebilir ve adil bir sağlık sistemini hayata geçireceklerini vurguladı. Sağlıkta yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Bilgisel, yerel yönetim olarak sağlık alanında yapılacak planlı ve etkili adımların halkın yaşam kalitesini artıracağını, sağlık hizmetlerine ulaşımın kolaylaşacağını ifade etti. Ayrıca, DEVA Partisi'nin bu alanda yapacağı çalışmaların, Van halkının sağlık sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımını yansıttığını söyledi. DEVA Partisi'nin vaat ettiği sağlıkta atılım eylem planının detaylarını paylaşan İpekyolu İlçe Başkanı, yerel yönetimde adil, şeffaf ve etkili bir sağlık politikası izleyerek Vanlıların sağlık hizmetlerine daha kolay ve adil bir şekilde erişmelerini hedeflediklerini belirtti.

VATANDAŞLAR SAĞLIK SİSTEMİNE ULAŞAMIYOR”

DEVA Partisi İpekyolu İlçe Başkanı Eray Bilgisel, sağlık sistemine yönelik eleştirilerde bulunarak, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden erken teşhisin önündeki engellere dikkat çekti. Bilgisel, düzenlediği basın toplantısında, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan zorlukları dile getirdi. Bilgüsel, konuşmasında MHRS uygulamasına dikkat çekerek, "Hepimizin cep telefonlarında bulunan MHRS uygulaması, teknolojinin nimetlerinden biri gibi görünse de maalesef pratikte istenilen hizmeti sunamıyor. Randevu almak isteyen vatandaşlar, en erken 15 gün sonrasına randevu alabiliyorlar ve bu durum, sağlık hizmetine ulaşımın önünde büyük bir engel oluşturuyor. Vatandaşlar olarak, zamanında hizmet alamıyorsak, erken davranmak bizlere ne gibi avantajlar sağlar? Anayasamızın ilgili maddesi devlete vatandaşının sağlığını koruma yükümlülüğünü veriyor. Ancak bu hizmetin zamanında ve etkili bir şekilde sunulamadığı bir gerçek." diye konuştu.

“HEKİM BAŞINA DÜŞEN KİŞİ SAYISI ÇOK FAZLA”

Bilgisel, konuşmasında uluslararası standartlara göre bir hekimin teşhis ve tedavi sürecinde geçebilecek standart zamanın en az 20 dakika olduğunu belirterek, "Ancak hastanelerimizde doktorlar, maalesef bu süreyi sağlayamıyorlar. Hekim başına düşen hasta sayısı oldukça yüksek ve bu durum, sağlık hizmetlerinin kalitesini düşürüyor. Kayınpederimin kalp krizi geçirmesi üzerine Erciş Devlet Hastanesi'ne gitmek durumunda kaldık. Ancak oradaki kalabalığı görünce doktorlara sordum ve her gece aşağı yukarı kaç hasta bakıyorsunuz diye sorulduğunda bana verilen cevap en az 2000. Bu durumda her doktora ortalama 670 hasta düşüyor ki bu, kaliteli bir sağlık hizmetinin sunulmasını imkansız kılıyor.” İfadelerini kullandı. Sağlıkta şiddet olaylarına da değinen Bilgisel, doktorların aşırı iş yükü altında ezildiğini ve bu durumun sağlık hizmetlerine olumsuz etki ettiğini belirtti. Tetkik ve ilaç temini konusundaki sorunlara da dikkat çeken Bilgisel, özellikle acil durumlar için gün verilerek yapılan tetkiklerin etkisiz olduğuna ve ilaç temininin de döviz kurlarına bağlı olarak zorlaştığına vurgu yaptı.

“VAN’DA SAĞLIK KAPASİTESİ YETERSİZ”

Bilgisel, kentteki 1627 yatak kapasiteli Bölge Hastanesi ile diğer sağlık tesislerinin, sadece Van'a değil, çevre illere de hizmet verdiğini vurgulayarak, bu geniş hinterlanda rağmen mevcut sağlık kapasitesinin yetersiz olduğunu dile getirdi. Bilgisel, Van Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, il genelinde 96 uzman ve 116 pratisyen doktor atamasının yapıldığını belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya teşekkür etti. Ancak, bu atamaların yanı sıra mevcut hastanelerdeki doktor eksikliği konusunda şeffaf bir bilgilendirme yapılmadığını ifade etti. Basın mensuplarına seslenen Bilgisel, "Van'da mevcut hastanelerden giden doktor sayısı kaç, vatandaşın bunu bilmeye hakkı yok mu?" sorusunu gündeme getirdi. Son 10 ayda iyi hal belgesi almak için başvuran doktor sayısının 2 bin 541 olduğunu belirten Bilgisel, bu durumu çarpıcı bir örnek olarak sundu. Bilgisel, sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamayan vatandaşların yaşadığı sorunları vurgulayarak, ülkeyi yönetenlerin idari tasarrufları dâhilinde atanan doktorların bir yere gitmesi konusunda "giderlerse gitsinler" denilebileceğini ancak bu durumun vatandaşın sağlığından olmasına müsaade edilemeyeceğini belirtti.

13 Oca 2024 - 17:52 - Van Haber

Mahreç  Güneş Karabulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.