Bu proje Vanlı gençlere ışık tutuyor

Van'da hayata geçirilen "Van Geleceğin Mesleklerini Kodluyor Projesi" kapsamında düzenlenen "Geleceğin Mesleklerini Gençlere Tanıtıyoruz Çalışma Grupları Oluşturulması" çalıştayı büyük ilgi gördü. Proje, üniversite ve meslek lisesi mezunu 50 öğrenciye temel bilgisayar yönetimi, robotik kodlama ve yapay zekâ eğitimleri sunmayı amaçlıyor.

Van'da hayata geçirilen "Van Geleceğin Mesleklerini Kodluyor Projesi" kapsamında düzenlenen "Geleceğin Mesleklerini Gençlere Tanıtıyoruz Çalışma Grupları Oluşturulması" çalıştayı büyük ilgi gördü. Proje, üniversite ve meslek lisesi mezunu 50 öğrenciye temel bilgisayar yönetimi, robotik kodlama ve yapay zekâ eğitimleri sunmayı amaçlıyor.

‘Van geleceğin mesleklerini kodluyor’ projesi 'geleceğin mesleklerini gençlere tanıtıyoruz çalışma gruplarının oluşturulması' çalıştayı yapıldı. Van'da başlatılan "Van Geleceğin Mesleklerini Kodluyor Projesi" ile üniversite ve meslek lisesi mezunu 50 öğrenciye temel bilgisayar yönetimi, robotik kodlama ve yapay zekâ eğitimleri verilecek. Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Destekleme Derneği (MEGDER) ile Van Sanayici ve İş adamları Derneği (VANSİAD) tarafından hazırlanan Van Geleceğin Mesleklerini Kodluyor Projesi’nin 2’nci çalıştayı yapıldı.

Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Destekleme Derneği (MEGDER) ile Van Sanayici ve İş adamları Derneği (VANSİAD) tarafından hayata geçirilen projenin ikinci çalıştayı gerçekleştirildi. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği kapsamında desteklenen proje, İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar bileşeni altında Cinsiyet Eşitliği Odaklı Çalışmaların Geleceğin Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında uygulanıyor. Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından izleniyor.

“GRUPLAR OLUŞTURULDU”

MEGDER Üyesi Mehtap Tanrıverdi'nin yaptığı açıklamaya göre, "Van Geleceğin Mesleklerini Kodluyor" projesi, koordinatör Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Destekleme Derneği (MEGDER) ve proje ortağı Van Sanayici ve İşadamları Derneği (VANSİAD) tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen "Geleceğin Mesleklerini Gençlere Tanıtıyoruz Çalışma Grupları Oluşturulması" faaliyeti, 29 Ocak 2024 tarihinde Muş, Bitlis ve Hakkari illerinden ilgili aktörlerin katılımıyla gerçekleşti. 1 Mart 2023 tarihinde Van’da bir Otel'de yapılan ikinci çalışma grubu toplantısında 6 ayrı çalışma grubu ve üyeleri belirlendi.

“EKONOMİK ANLAMDA İLAÇ OLACAK”

Tanrıverdi, "TRB 2 Bölgesinde İhtiyaç Duyulan Meslek Eğitimleri" konusunda katılımcıların bölgenin ekonomik ve sosyal yapısına uygun meslek eğitimlerini belirleme ve niteliklerle bütünleştirme gerekliliğine vurgu yaptığını belirtti. Ayrıca "İş Gücü Piyasasının İhtiyaç Alanları" konusunda ise iş gücü piyasasının ihtiyaçlarının teknolojik gelişmeler ve demografik değişiklikler göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

“GENÇLER YAPAY ZEKAYA YÖNELİYOR”

Çalıştayda, "Dünya’da ve Türkiye’de Geleceğin Meslekleri" konusuyla ilgili olarak katılımcıların dijital teknolojiler, yeşil ekonomi ve sağlık gibi alanlarda geleceğin mesleklerinin yoğunlaşacağını ifade ettiğini aktaran Tanrıverdi, bu bağlamda gençlerin bu alanlara yönlendirilmesinin önemine dikkat çekildi.

“GELECEĞİN MESLEKLERİ VAN’DA KODLANIYOR”

Tanrıverdi, "Geleceğin Mesleklerini Çocuk ve Gençlere Duyurmak" başlığında katılımcıların okullar, meslek liseleri ve üniversiteler aracılığıyla gençlere mesleklerin tanıtılması ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiği üzerinde durduklarını belirtti. Ayrıca "Geleneksel Mesleklerin Geleceğin Meslekleriyle Entegrasyonu" ve "TRB 2 Bölgesinde Yapılan Çalışma ve Projeler" başlıklarında da önemli tespitlerin yapıldığını ifade etti.

“BÖLGENİN EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR YOL HARİTASI”

"Van Geleceğin Mesleklerini Kodluyor" projesi kapsamında düzenlenen "Geleceğin Mesleklerini Gençlere Tanıtıyoruz" Çalıştayı, TRB 2 Bölgesi'nde geleceğin mesleklerini belirleme ve gençlere bu meslekler hakkında bilgi verme amacını taşıyor. Elde edilen fikirler ve öneriler, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması için önemli bir yol haritası niteliği taşıyor.

01 Mar 2024 - 21:25 - Van Haber

Mahreç  Güneş Karabulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.