Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Van'ı Yanımızda Görmek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye'de ülkenin ve milletin güvenliği, huzuru, selameti, refahı için çalışan, çabalayan, ter döken, mücadele veren sadece biz varız. İstismarcılara da eyvallah etmeyiz. Van'ı bu mücadelemizde en güçlü şekilde yanımızda görmek istiyoruz.” Dedi.

Büyütmek için resme tıklayın


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ Türkiye'de ülkenin ve milletin güvenliği, huzuru, selameti, refahı için çalışan, çabalayan, ter döken, mücadele veren sadece biz varız. İstismarcılara da eyvallah etmeyiz. Van'ı bu mücadelemizde en güçlü şekilde yanımızda görmek istiyoruz.” Dedi.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’ın en işlek noktalarından biri olan Beşyol Meydanı’nda miting düzenledi. Burada halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. 31 Mart’ta Van halkını en güçlü şekilde yanlarında görmek istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitinge 55 bin kişinin katılım sağladığını ve bu rakamdan memnun kaldıklarını belirtti. Erdoğan, “Türkiye'de ülkenin ve milletin güvenliği, huzuru, selameti, refahı için çalışan, çabalayan, ter döken, mücadele veren sadece biz varız. Cumhur İttifakı bunun için saldırıların hedefindedir. Ne diyor o güzel türküde; "Giderem Van'a doğru, yolum İran'a doğru. Kes başım kanım aksın, kadir bilene doğru." Akıttığımız her damla ter, kadir kıymet bilene feda olsun helal olsun. Ama kadir kıymet bilmeyip de sırf ülkenin ve şehirlerin kaynaklarına göz diktikleri için milli irade işportacılığına soyunan istismarcılara da eyvallah etmeyiz. Van'ı bu mücadelemizde en güçlü şekilde yanımızda görmek istiyoruz.” Dedi.

"VAN'A 168 MİLYAR LİRA KAMU YATIRIMI YAPTIK"

Van’da son 21 yılda 168 milyar lira kamu yatırımı yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim milletimize verdiğimiz her sözün ortaya koyduğumuz her vizyonun ve programın gerisinde ülkemize kazandırdığımız eserler ve hizmetler bulunuyor. Her bir şehrimiz ve her bir insanımız bu eserlerden ve hizmetlerden payına düşeni almıştır. Bu anlayışla Van'a da son 21 yılda güncel rakamlarla 168 milyar lira kamu yatırımı yaptık. Eğitimde, 9 bin 974 adet yeni derslik inşa ettik. Üniversitemizi büyüterek fakülte sayısını 9'dan 19'a çıkardık. Gençlik ve sporda, 8 bin 300 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 77 spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda, Vanlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 21 milyar liralık kaynakla destek olduk. Engellilere yönelik sosyal hizmet kampüsünün yapımına devam ediyoruz. Sağlıkta, 500 yataklı merkez ve 400 yataklı bölge hastanesi başta olmak üzere toplamda 1562 yataklı 19 hastanenin de aralarında bulunduğu 104 sağlık tesisi inşa ettik. Yapımı süren 15 sağlık tesisimiz daha var. Yatak kapasitesi 800 olan Van Şehir Hastanemizin projesini tamamladık yakında ihalesine çıkıyoruz.” İfadelerini kullandı.
“VAN’I YENİDEN İNŞA ETTİK”

2011 yılında Van’da meydana gelen deprem felaketinin ardından Van’ın adeta yeniden inşa edildiğini ifade eden Erdoğan, “TOKİ vasıtasıyla 25 bin 736 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 2 bin 299 konutun yapımına devam ediyoruz. Acısı hala yüreklerimizi yakan 2011 depremiyle yıkılan Van'daki yerleşim yerlerimizi yeni baştan inşa ettik. Kentsel dönüşümde şehrimizde riskli yapı olarak belirlediğimiz 13 bin 820 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. İktidara geldiğimizde il sınırları içerisinde 2 adet atık su arıtma tesisi varken bugün 8 adet atık su arıtma tesisi ile belediye nüfusunun yüzde 84'üne hizmet veriyoruz. Van'daki 10 millet bahçesi projemizden 6'sını tamamladık, 3'ünün yapımına devam ediyoruz, 1'i de proje saflasında.” Şeklinde konuştu.

“ÇEVRE YOLU BU SENE BİTİYOR”

Ulaştırmada 36 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 597 kilometreye çıkardıklarını belirten Erdoğan, çevre yolunun bitiş tarihini açıkladı. Erdoğan, “Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı'nı hazırladık ve hayata geçirmeye başladık. Ulaştırmada, 36 kilometreden devraldığımız Van'ın bölünmüş yol uzunluğunu 597 kilometreye çıkardık. Van-Tatvan yolu üzerinde bulunan 2 bin 326 metre uzunluğundaki Kuskunkıran-1 tüp tünelini çift yönlü olarak trafiğe açtık. Bunun devamı olan 4 bin 118 metre uzunluğundaki ikinci tüp tünelin proje çalışmalarına devam ediyoruz. İçinde 3 bin 150 metre uzunluğunda çift tüplü Güzeldere Tüneli'nin de bulunduğu Van-Hakkari-Yüksekova ayrımı yolunu, Van Çevre Yolu'nun Özalp kavşağı ile Erciş kavşağı arasını, Doğubeyazıt-Çaldıran yolunu, Erciş şehir geçişini inşallah bu yıl tamamlıyoruz. Ayrıca Van Çevre Yolu'nun kalan kısmını, Erciş-Muradiye-Çaldıran yolunu, Van-Özalp-Kapıköy yolunu, Edremit-Gevaş ayrımı yolunu, Adilcevaz-Erciş yolunu, Van-Muradiye ayrımı yolunu önümüzdeki yıl, Erciş-Patnos yolunu bir sonraki yıl bitirmeyi hedefliyoruz. Şehrimize kazandırmakta kararlı olduğumuz bir diğer önemli eser de Bahçesaray Tüneli'dir. Demir yollarında Van il sınırlarındaki mevcut hatları komple yeniledik.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Van'ı Yanımızda Görmek istiyoruz

"ÇİFTÇİLERİMİZE TARIMSAL HİBE DESTEĞİ VERDİK"

Çiftçilere 26 milyarlık tarımsal hibe desteğini verdiklerini açıklayan Erdoğan, konuşmalarını şöyle sürdürdü:
“Van Gölü kenarına gemi üretme tesisi yaptık. Kuru havuzu da yeniliyoruz. Edremit ve Deveboynu iskelelerini Edremit tekne barınağını inşa ettik. Feribot iskelelerinin yenilenmesi ve bağlantı yollarının inşasını büyük oranda tamamladık. Havalimanımızı yeniledik. Tarım ve ormanda, şehrimize 5 baraj, 18 sulama tesisi, 134 taşkın koruma tesisi, 5 gölet ve 4 hidroelektrik santrali inşa ettik. Toplam 42,5 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak olan 11 barajın inşaatı sürüyor. Son 21 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 374 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 3 milyar lira gelir artışı sağladık. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 7 sulama tesisi ile 165 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Vanlı çiftçilerimize 26 milyar lira tutarında tarımsal hibe desteği verdik.”

“VAN’DA İSTİHDAM ALANLARI OLUŞTURDUK”

Van merkez ve ilçelerde kadınlar ve gençlere istihdam alanları oluşturulduğunu belirten Erdoğan,
“Sanayi ve teknolojide, bir yeni organize sanayi bölgesi ve bir TEKNOPARK'ı faaliyete geçirdik. Gençlere ve kadınlara istihdam alanı açmak üzere Muradiye ve Özalp Tekstilkent projelerini tamamlayarak hizmete açtık. İstihdamı desteklemek için Vanlı işverenlerimize yaklaşık 3 milyar lira prim teşviki verdik. Enerjide, Van, Çaldıran, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, İpekyolu, Muradiye, Özalp ve Tuşba'ya doğal gaz arzını sağladık. Bu yıl içerisinde Saray'a, 2025 yılında Başkale'ye doğal gaz arzını sağlamayı planlıyoruz. Gördüğünüz gibi ne kadar özetlersek özetleyelim yatırımlar anlatmakla bitmiyor. İnşallah bu seçim, ülkemiz için yıllarımıza mal olan istismar siyasetinin yerini eser ve hizmet siyasetinin aldığı bir dönüm noktası olacak. Van sahip olduğu muazzam potansiyelle Türkiye Yüzyılı'nın lokomotif şehirlerinden biri olmaya aday zaten. Biz bu süreci hem hızlandırmak, hem güçlendirmek için çalışıyoruz.” Dedi.

" VAN'I CHP'YE VE İHTİRASLARINA KURBAN ETTİLER"

Mayıs seçimlerinde Van’ı CHP ve kifayetsiz yöneticilerinin ihtiraslarına kurban ettiklerini belirten Erdoğan, “Mayıs seçimlerinde karşımızdaki CHP adayı etrafında birleştiler. Ülkemizde tek parti faşizmi döneminin acılarını bilmeyen, yaşamayan, dinlemeyen yoktur. Yeniden bu zihniyeti diriltmek için var gücüyle çalışan CHP'yi ve adayını getirip sizlere dayattılar. Sizlerin kapınızın önünden geçilmeyeceğiniz isimleri iradenize ipotek koyarak Meclis'e taşıdılar. Hatta cumhurbaşkanı yapmak istediler. Van'ı da bu oyuna alet ettiler. Oysa şehirler içinde divan kurulsa ehli irfan Van'ı birinci seçer derler. İşte bu Van'ı götürüp tek parti faşizminin temsilcisi CHP'ye ve onun kifayetsiz yöneticilerinin ihtiraslarına kurban ettiler. Bugün aynı oyunu yine sahnelemenin peşindeler. Fiyakalı ifadelerle gizlemeye, saklamaya, gözlerden kaçırmaya çalıştıkları ittifaklarla sizlerin iradesini bir kez daha satılığa çıkardılar. Kazanmak için değil kaybettirmek için çalış mantığıyla hareket ettiler. Fiyakalı ifadelerle gizlemeye, saklamaya çalıştıkları ittifaklarla bir kez daha sizlerin iradesini satılığa çıkardılar. İşin içine deste deste para girdi bu oyun iyice kirlendi. Millet CHP'ye sandıkta hesap soracak. Yalanlarla bu kirden arınamazlar. Utanma bilmeyen suratlara milli irade tokadını vuracaktır. Bugün burada milli irade tokadının ilk seslerini duyuralım mı? Sizleri karanlık gündemlerine meze etmek isteyenlere hak ettikleri dersi vermeye var mısınız? Vanlının iradesini sapkın ideolojilere, zübük siyasetçilere peşkeş çekmeye çalışanlara dur demeye var mısınız? Van'ın geleceğini umursamayanları, mahşeri vicdanda mahkum etmeye var mısınız? Van'ın kendisi için değil emperyalistlere hizmet için enerjisini sömürenlerden kurtarmaya var mısınız? İşte benim gönüldaşım, yoldaşım, ahiretliğim Van budur.” Cümlelerini kullandı.

16 Mar 2024 - 09:24 - Van Haber

Mahreç  Güneş Karabulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.