Kalçık, Su kaynakları korunmalı

Küresel iklim değişikliği ve kuraklık, Türkiye'nin önemli su kaynaklarından biri olan Van Gölü Havzası'nı tehdit etmeye devam ediyor. ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Son birkaç yılda yaşanan kuraklık, Van'ı ciddi şekilde etkilerken, Van su fakiri yerler arasında öne çıkmaya başladı" ifadelerini kullandı. 

Küresel iklim değişikliği ve kuraklık, Türkiye'nin önemli su kaynaklarından biri olan Van Gölü Havzası'nı tehdit etmeye devam ediyor. ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Son birkaç yılda yaşanan kuraklık, Van'ı ciddi şekilde etkilerken, Van su fakiri yerler arasında öne çıkmaya başladı" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin önemli su kaynaklarından biri olan Van Gölü Havzası, küresel iklim değişikliği ve kuraklık tehlikesi altında. ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalçık, son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle Van'ın ciddi şekilde etkilendiğini belirterek, şehrin su sıkıntısı yaşayan yerler arasında öne çıkmaya başladığını ifade etti. Hızlı sanayileşmenin ve kirliliğin yol açtığı küresel iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki baskıyı artırdığını vurgulayan Kalçık, bu durumun suyun önemini her geçen gün daha da arttırdığını dile getirdi. Kalçık, “Dünyada ve ülkede hızlı sanayileşmenin etkileriyle oluşan kirlilik, bundan kaynaklı küresel iklim değişikliği ve bununla birlikte yaşadığımız kuraklık, suyun önemini her geçen gün daha da arttırıyor. Su sorunu dünya genelinde her geçen gün büyüyor ve baş edilebilecek bir sorun olmaktan çıkıp kriz haline dönüşüyor, tüm canlı yaşamını tehdit eder hale geliyor. Ekolojistler olarak, bütün bu yaşamsal ve ekolojik nedenlerle, suyun metalaştırılması girişimlerine karşı tüm doğa koruma örgütlerini ve sorumluluk sahibi her kesi birlikte mücadeleye çağırıyoruz.” Dedi.

“SON 5 YILDA EN BÜYÜK PAYI VAN ALDI”

Türkiye’de Van'da yaşanan nüfus artışı, iklim değişikliği ve kirlilik gibi sorunlar, su kaynakları üzerindeki baskıyı artırmaya devam ediyor. Yeraltı su kaynaklarının plansız ve bilinçsizce tüketilmesi, suyun kalitesinin bozulması gibi meseleler de ciddi şekilde gündemde. Kalçık, “Kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz en büyük kuraklık sürecini yaşarken son 5 yılda yaşanan en büyük payı kentimiz aldı. İklim değişikliği gibi sebeplerle su en büyük sorunlardan biri haline gelirken su kaynakları tükenmeye devam ediyor. Geçen bir kaç yıllık zaman dilimi içerisinde kuraklık Van’ı ciddi manada etkilerken Van su fakiri kentlerin başında gelmeye başladı. Bir dönemler 50 yıla yeteceği planlanan su stokları ciddi manada düşerken kentin ileriki süreçte ciddi bir su sıkıntısı yaşayacağı ile ilgili açıklamalar son iki yılın en önemli gündemi oldu. Öte yandan kentteki birçok göl kururken Van gölü tarihinin en büyük çekilmesini yaşıyor. Bu olumsuzluklar ortadayken, kentte yanlış su kullanımı, vahşi tarımsal sulama ve yeraltı sularının yanlış kullanımı gibi etkenler nedeniyle su israf edilmekte, bundan dolayı da kenti ciddi tehlikeler beklemektedir.” İfadelerini kullandı.

“SU MİKTARI ALARM VERİYOR”

Van'da kişi başına düşen su miktarı alarm verici bir şekilde yüzde 30'ların altına düşmüş durumda olduğunu söyleyen Kalçık, “Van’da kişi başına düşen su miktarı yüzde 30’ların altına düşmüştür. Bunun ile iklim değişikliği ve küresel ısınmanın hangi dereceye ulaştığını ortaya çıkmaktadır. Van’da kişi başına düşen su miktarı günlük 150 litre,1 milyon 200 bin nüfuslu kentimizde yıllık 60 milyon metreküp civarındadır. Tarım, hayvancılık ve sanayide kullanılan su miktarı 2-3 katına çıkacaktır. Kuraklığa bağlı gölet ve su depolama alanlarına ihtiyaç olacağı, suyun idareli kullanmayı öğrenmediğimizde ve israf etmekten vazgeçmediğimiz takdirde bu sular bize yetmeyecektir. Van gölü kıyılarının imara açılması, sulak alanların ve sazlıkların doldurularak kurutulması da suya gösterilen değerin açık göstergesidir. Kuraklıkla karşı karşıya kaldığımız bu dönemde, dünya değerimiz olan Van gölü suları, suyun yanlış kullanımı, küresel iklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı azalmaktadır. Yağışlarda yaşanan düşüşlerde göz önünde bulundurulduğunda, doğal olarak tedbir almamızı zorunlu kılmaktadır. Suyun kirlenmesine, ticari meta haline gelmesine sesiz kalamayız. Özellikle önem taşıdığı bir dönemde kendi suyumuzu sahiplenmemiz en büyük ihtiyacımızdır. Su ve Su kaynakları korunmalı, kirletilmemeli ve verimli kullanılmalıdır.” Şeklinde konuştu.

22 Mar 2024 - 22:43 - Van Haber

Mahreç  Güneş Karabulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.