Abdulahat Arvas mazbata almak için 2 defa başvuru yapmış

Van Büyükşehir Belediyesi için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas'a verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Van Büyükşehir Belediyesi için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas'a verildi.


Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnun haklarının iadesi kararının geri alınmasının ardından seçimi ikinci sırada bitiren AK Parti adayı mazbatayı almak için İl Seçim Kurulu’na 2 defa başvuru yaptığı ortaya çıktı.


İl Seçim Kurulu mazbatayı seçimi kaybeden ve kayyum olarak atanmak istemiyorum diyen AK Parti Van adayı Abdulahat Arvas’a verdi. AK Parti Van adayı Abdulahat Arvas %27,15 oranında oy almıştı. DEM Parti adayı Abdullah Zeydan ise %55,48 oranında oy almıştı. DEM Parti karara karşı çıkmak için protesto çağrısı yaptı. Parti İl Binası önündeki eylemde polis, Abdullah Zeydan ve beraberindeki DEM Partililere biber gazıyla müdahale etti. Yürüyüş yapmak isteyenlere müdahalenin yanı sıra gözaltılar da gerçekleşti. Valilik ise 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirdi.

‘KAYYUM OLARAK ATANMAK İSTEMİYORUM DEMİŞTİ’

31 martta mazbatayı almak için iki defa YSK’ya başvuruda bulunan Abdulahat Arvas, adaylık sürecinde yaptığı tanıtım toplantısında bir araya geldiği gazetecilere yaptığı konuşmada Van’a kayyum olarak atanmak istemiyorum’ demişti. Arvas tanıtım toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada "Ben kayyum atanmak istemiyorum. Seçimleri kazanmak istiyorum. Bileğimizin gücüyle, alnımızın akıyla, halkımızın teveccühüyle, teşkilatlarımızın desteğiyle sandıktan zaferle çıkmak istiyorum. Niyetim budur, farklı okuyanlar varsa onların derecesine gelmedim, gelmem çünkü ben 670 yıllık bir aileye mensup olan biriyim.

Ailemin geçmişi Bahçesaray’da başlamış, bütün ilçelerde aile fertleri var. Devletin birçok kademesinde okumuş, görev almış eğitimli bir aileye mensubum. Şu an ülkemizin birçok ilinde akademisyen olarak hizmet edenler var. Arvas ailesi olarak ülkemize ve ilimize hizmet etmişiz. Vanlı bir aileyiz. Herkesim tarafından saygı gören bir aileyiz. Buna layık olmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. İnsanız mutlaka hatalarım olabilir ama asla ihanetim olmaz. Şahsi menfaatimde yok.” İfadelerini kullanmıştı.


Ben Kayyum olarak atanmak istemiyorum sözleriyle gündeme gelen ve iki defa mazbata için başvuruda bulunan Arvas’ın bundan sonraki süreçte alacağı karar ise kamuoyu tarafından merak ediliyor.

“2 DEFA MAZBATA İÇİN BAŞVURMUŞ”
Abdulahat ARVAS adına vekili Avukat Erdinç İPEK imzalı 31.03.2024 havale tarihli dilekçesi, Abdulahat ARVAS imzalı Ol .04.2024 havele tarihli dilekçesi, Ak Parti Van İl Başkanı Emre GÜRAY imzalı Ol .04.2024 havale tarihli dilekçeleri Kurulumuza gelmekle konu incelendi.


GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:
Abdulahat ARVAS vekili Avukat Erdinç İPEK imzalı 31.03.2024 havale tarihli dilekçesi (Dilekçe l) ile Abdulahat ARVAS imzalı O l .04.2024 havale tarihli dilekçesi (Dilekçe 2) ve Ak Parti Van İl Başkanı Emre GÜRAY imzalı 01.04.2024 havale tarihli 3) mahiyet bakımından aynı olması nedeniyle dilekçelerin birleştirilmesine;


Dilekçe l'de muteriz itirazında özetle; adaylığına itiraz ettikleri Abdullah ZEYDAN'ın, 2972 sayılı kanunun 9. Maddesi İle 2939 sayılı kanunun I l. Maddesinde belirtilen sakıncaları taşımama şartı öngörüldüğü, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Partisi) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçime katılan Abdullah ZEYDAN Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/194 esas 2022/1 karar sayılı dosyasından terör örgütü propagandası yapmak ve terör örgütü üyesi olmak suçundan 3 Yıl I Ay 15 Gün hapis cezası aldığı, bu hapis cezası Yargıtay'ın 22.12.2022 tarihli kararı İle kesinleştiği, hükümlü/aday, hüküm verilen mahkeme Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesine yapmış olduğu başvuru İle memnu haklarının iadesini talep ettiği, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği 04.04. 2023 tarihli ek kararla savcılık mütalaasına aykırı olarak memnu haklarının İadesine karar verildiği, verilen kararın 5352 sayılı adli sicil yasasına aykırı olduğu savcılık mütalaasına aykırı olarak karar verildiği halde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına usulüne uygun bir şekilde tebliğ edilmediği, usule ve yasaya aykırı bir şekilde şeklen kesinleştiği, oysa ki Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının aleyhe mütalaası gereği anılan kararı istinaf/temyiz etme yetkisi ve hakkı bulunduğu, ancak mahkeme bu hususu göz ardı ederek kararı sadece hükümlü vekiline tebliğ ettiği, hükümlü lehine verilmiş olması hesabı İle hükümlü tarafından İstinaf/temyiz edilmediği, bu bağlamda her ne kadar şeklen kesinleşmiş bir yargı kararı bulunuyor olsa da gerçekte usule aykırı kesinleşmiş olduğundan uygulanması mümkün bulunmayan bir karar olduğu, gerçekten de anılan kararın usule aykırı olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına tebliğ edilmeden / görüldüye sunulmadan kesinleştirilmiş olması karşısında anılan usuli eksikliğin tamamlanması amacı İle mütalaaya aykırı verilen karara karşı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ek kararın bozulması amacı ile ek karar istinaf/temyiz edilmediği, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince Başsavcılığının İş bu temyiz talebi yerinde görülerek sehven gerçekleştirilen kesinleştirme işleminin resen kaldırıldığı, adaylığın önünü açan kesinleşmiş bir memnu haklarının iadesine yönelik kararın bulunmadığı nedenlerle aday Abdullah ZEYDAN'ın adaylığına itirazlarının kabulü ile adı geçen adayın adaylığının kaldırılması ve seçimde aldığı oyların dikkate alınmamasına karar verilmesini talep etmiştir.


Dilekçe 2 ve Dilekçe 3'te muterizler itirazlarında özetle; Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (Dem Partisi) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak katılan Abdullah ZEYDAN, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/194 E-2022/1 Karar sayılı dosyasında terör örgütü propagandası yapmak ve terör örgütü üyesi olmak suçundan yapılan yargılama neticesinde 3 yıl I ay 15 gün hapis cezası aldığı, iş bu karar hükümlü/adayın sabıkasına işlendiği ve karar doğrultusundan seçilme hakkı elinden alındığı, hükümlü/aday Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesine memnu hakların iadesini talep ettiği, Mahkeme 04.04.2023 tarihli verdiği ek kararla savcılık mütalaasına aykırı olarak memnu hakların iadesi kararı verildiği, kararın 5352 sayılı Adli Sicil Yasasına aykırı olduğu, savcılık mütalaasına aykırı Q]

03 Nis 2024 - 11:28 - Van Haber

Mahreç  Hikmet Pülat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.