Kayyumun işten çıkardığı 306 işçi geri alınıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında KHK ile işten çıkarılan 306 işçi için mülakat duyurusunda bulundu. Mülakatların ardından işten çıkarılan 306 işçi görevine geri dönecek.

Van Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında KHK ile işten çıkarılan 306 işçi için mülakat duyurusunda bulundu. Mülakatların ardından işten çıkarılan 306 işçi görevine geri dönecek.
2017 yılında KHK ile çıkarılan ve yıllardır işe geri dönmek için mücadele yürüten 306 taşeron işçisi yeniden işe alınıyor. Van Büyükşehir Belediyesi 306 taşeron işçisi için mülakat duyurusunda bulundu. Mülakatların ardından işçiler görevlerine iade edilecek. 2011 yılındaki depremin ardından Van Büyükşehir Belediyesi'ne bin 888 kişi İŞKUR üzerinden alındı. O zaman Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyeye, 2016 yılında kayyum atanırken 4 Aralık 2017 yılında çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçme kararı çıktı. Kararnameyle kadroya geçmeye hak kazananların güvenlik soruşturmaları tamamlandıktan sonra isimleri resmi hesaplardan duyuruldu. Listede bin 702 kişi mülakata alınırken mülakata girmeye hak kazanan 440 kişi de elendi. 440 kişiden 134 kişi mülakat olmadan yeniden işe alınırken geriye kalan 306 işçi ise alınmadı. 306 işçi yıllardır hukuk mücadelesini yürütürken 2019 yılında mahkeme işçilerin lehine karar verdi ve “İşçiler işe iade edilmeli’ kararı aldı.

DÖRT KEZ MÜLAKATA ÇAĞRILDILAR

Van Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarılan işçiler, hukuki mücadelelerinin ardından dört kez mülakata çağrıldılar. Ancak her seferinde mülakat sonuçları olumsuz oldu ve işçiler görevlerine iade edilmedi. Bu durum karşısında işçiler, şimdiki Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Ozan Balcı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Vali Balcı, işçilerin 3 Eylül'de yapılacak mülakatla ilgili hukuki çerçevede karar vereceklerini belirtti. Ancak işçilerin mülakata girmesinin ardından dördüncü kez başarısız sayıldı ve yine görevlerine iade edilmedi.

306 İŞÇİ YENİDEN ALINIYOR

Yıllardır mücadele yürüten işçiler, 31 Mart seçimlerinin ardından DEM Parti’ye geçen Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden işe alınıyor. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan duyuruda, “1 Ocak 2018 tarih 30288 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasların" "İlan" başlıklı 10 uncu maddesinde "İnceleme sonucunda şartları taşıdığı ve taşımadığı tespit edilenlerin listesi internet veya kurumca belirlenecek şekilde ilan edileceği ve bu ilanın tebliğ yerine geçeceği" hükmüne istinaden ilgili kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır” denildi.

VAN BÜYÜKŞEHİR DUYURUSU

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddeleri Kapsamında Yapılacak Sözlü Mülakat Sınav Duyurusu

DUYURU

1 Ocak 2018 tarih 30288 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasların" "İlan" başlıklı 10 uncu maddesinde "İnceleme sonucunda şartları taşıdığı ve taşımadığı tespit edilenlerin listesi internet veya kurumca belirlenecek şekilde ilan edileceği ve bu ilanın tebliğ yerine geçeceği" hükmüne istinaden ilgili kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

MADDE 39 –

1)Hak sahibi işçilerin işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin sınav; yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilir. Uygulanacak sınav yöntemi idarenin atamaya yetkili amirinin veya idarenin şirketinin en üst yöneticisi tarafından belirlenir. Beden gücüne dayanan işlerde çalışanlara uygulamalı sınav yapılması esastır. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilmesi mümkündür.
(2) Sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin veya idarenin şirketinin internet sayfasında ilan edilir. Yapılan ilan tebliğ hükmüne geçer, ilgililere ayrıca tebligat yapılmaz.
(3) Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilir. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından yüz puan üzerinden değerlendirilir ve tutanağa geçirilir. Sınavda başarılı sayılmak için en az elli puan almak şarttır. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar “başarılı” ya da “başarısız” olarak tutanağa geçirilir.
(4) Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın işçi statüsüne geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az elli puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması şarttır.

(5) Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından idarenin veya idarenin şirketinin internet sayfasında ilan edilir. İlan tebligat yerine geçer, ilgililere ayrıca tebligat yapılmaz.

(6) Sınavlarda sorulacak sorular, valilikler tarafından çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak hazırlanıp sınav kurullarına gönderilen sorular içerisinden seçilir." denilmektedir.

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucu işçi kadrosuna atanmak için sınava girmeye hak kazanan, daha önce yapılan sözlü mülakatta başarılı olamayan ve geçici işçi kadrolarına atanamayan işçilere ait İdare Mahkemeleri ile Bölge İdare Mahkemelerinin sınav şekline ilişkin vermiş olduğu kararlara istinaden; yeniden sözlü mülakat yapmak üzere Başkanlık Makamının 13.05.2024 tarih ve 687 sayılı Oluru ile kurulan Sınav Komisyonu tarafından sözlü mülakat yapılmak üzere listelenen kişiler ve kişilerin sınava katılacağı gün, saat ve sınav yeri aşağıdaki listede belirtilmiştir.

15 May 2024 - 09:16 - Van Haber

Mahreç  Hikmet Pülat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Doğu Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Doğu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Doğu Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Doğu Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.